ДЕЦА НИКОМЕ НЕ ГОВОРЕ О БАТИНАМА Рајићева: Боје се и стиде да пријаве шта се дешава у њиховим домовима
МАЛИШАНИ у Српској све чешће су мета насилника, било да се ради о насиљу у породици, вршњачком насиљу или сексуалном злостављању.
Подаци МУП РС за првих седам месеци ове године су поражавајући - евиденетирана су 153 случаја насиља над 179 малолетних особа.
- Највећи број пријава односи се на кривична дела против живота и тела над децом - било је 30 оваквих случајева. Имали смо 29 случајева сексуалног злостављања и 36 кривичних дела насиља у породици у којима су жртве били најмлађи - навели су у МУП РС.
Да дечаци и девојчице све чешће трпе насиље, говоре и подаци из МУП од прошле године.
- За првих седам месеци 2021. године било је 135 кривичних дела која су извршена над 154 малолетне особе. У току 2021. године било је укупно 243 оваква случаја. Највећи број њих, 39, односио се на кривична дела против живота и тела. Било је 53 случаја сексуалног злостављања и 68 случајева насиља у породици - рекли су у МУП-у РС.
Свако насиље над дететом је траума са тешким и трајним последицама. Ипак, насиље које се дешава у породици, у свим његовим облицима, представља најтеже облике насиља уопште, јер на малишане оставља тешке физичке и психичке последице, навела је омбудсман за децу Српске Гордана Рајић.
- Подаци које смо добили истраживањем упозоравају и да су у 49 одсто случајева насиље у породици пријавиле институције, организације или удружења, у 25 одсто случајева су пријаве стигле од мајке, у 20 одсто случајева су то били остали субјекти, у четири одсто случајева насиље у породици пријавио је отац, док је у само два одсто случајева само дете пријавило насиље у породици. И ово, нажалост, потврђује, на шта годинама указујемо, да деца не пријављују насиље које трпе у породици, боје се и стиде да пријаве шта се дешава у њиховим домовима - истиче Рајићева.
Да је батинање деце у порасту, говоре и подаци саветодавне линије "плави телефон", која је од почетка ове године примила 16 пријава сумњи на насиље над децом и одраслима, што је три до четири пута више у односу на раније године. За првих пола године примили су 4.800 позива и 1.000 порука путем чет саветовања.
Први корак ка смањењу злостваљања детета направила је Влада РС усвајањем Стратегије за сузбијање насиља у породици 2020-2024, којом су утврђени визија, стратешки правци и програм мера.
ПСИХИЧКО злостављање
ПРЕМА подацима омбудсмана за децу Српске, у порасту је и психичко злостављање малишана.
- У 2019. евидентирано је 237 деце која су била жртве психичког насиља, док је у 2020. години, према подацима центара за социјални рад, њих 288 било жртва психичког насиља. Мора се имати у виду да је тешко правити границу између једног и другог облика насиља, односно један од облика увек укључује и друге облике насиља - казала је Гордана Рајић.
Препоручујемо
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)