ПОЛОВЊАЦИ САДА СКУПЉИ 40 ОДСТО! Грађани Републике Српске протеклих дана на великим мукама при куповини четвороточкаша
ТРЕНД повећања цена половних аутомобила на тржишту који је наметнула пандемија вируса корона наставио се са кризом у Украјини.
Према речима саговорника из ауто-кућа, цена возила која се продају на подручју Српске за последњих годину дана већа је за 40 одсто, с тенденцијом даљег раста. У поређењу са периодом од пре три године, цене су чак и дуплиране.
- Пре три године сте могли купити пристојан полован аутомобил за неких 10.000 КМ, лане за око 15.000, а сада се то не може. За и мало пристојан половни ауто треба више од 20.000 КМ - кажу продавци аутомобила.
Упркос томе, потражња за аутомобилима, како тврде трговци, није пала и грађани стално обилазе ауто-плацеве.
- Прва опција за коју потенцијални купци питају јесте колико троши. Затим иде све остало.
Возила која се продају у Српској су половњаци из Европске уније. Тражене су све марке аутомобила. Ту нема неког посебног бирања. Најбоље "иду" аутомобили старости око пет година - појашњавају продавачи.
Грађани који желе да у овом периоду купе аутомобил, кажу да су на тржишту цене папрене.
- Недавно сам био код човека који је продавао аутомобил за 30.000. Аутомобил је стар шест година и он га је пре три године платио 25.000 КМ. Значи сад ће на њему још и да заради 5.000 марака. Ето толико су цене аутомобила скочиле па да људи који су пре три године купили аутомобиле могу лагано да зараде на њима - прича један Бањалучанин.
Зоран Павловић, економски аналитичар, сматра да се поремећај у ауто-индустрији, који влада од почетка пандемије, сигурно неће поправити бар још две године.
- Линије снабдевања аутомобилима су упитне. Рокови испорука такође. Практично на терену је конфузна ситуација. Куповна моћ грађана опада због раста цена и то утиче да се сада пре свега купују половни аутомобили, а који су доступни на тржишту. Чим је роба повољна и има више купаца и њена цена је већа - појашњава Павловић.
Он каже да инвестирање новца у аутомобил сада није лоша идеја, јер дефинитивно вредност аутомобила неће падати бар још три године, па грађани у том периоду могу да извуку свој новац или чак нешто и зараде.
У току ове године у БиХ је увезено око 35.000 аутомобила укупне вредности 608 милиона КМ рачунајући и плаћене дажбине, показују подаци Управе за индиректно опорезивање БиХ. Од тог броја је скоро 29.000 половних возила, а остало су нова.
- У истом периоду прошле године укупно је увезено 35.407 аутомобила, и то 30.193 половна и 5.214 нових, укупне вредности 596,3 милиона КМ рачунајући и плаћене дажбине - стоји у подацима УИО БиХ.
НАЈСКУПЉИ "ЛАМБОРГИНИ" И "ФЕРАРИ"
НАЈСКУПЉИ аутомобил који је ове године увезен у БиХ је "ламборгини урус 636", који је коштао 554.732 КМ рачунајући и плаћене дажбине. Следи "ферари тип Ф8 трибуто" од 505.652 КМ, "порше 911 турбо С" вредности 397.272 КМ, показују подаци Управе за индиректно опорезивање БиХ.
ТЕШКО ДО НОВИХ ВОЗИЛА
КАКО тврде трговци, на тржишту је тешко наћи нова возила јер се на увоз чека и по годину дана, јер у читавом свету ауто-индустрија спорије производи нова возила услед свих дешавања.
Препоручујемо
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)