У СЛАВНОЈ БИЦИ НА СУТЈЕСЦИ ПОГИНУЛО НАЈВИШЕ СРБА: НA Тјентишту обележено осам деценија од херојске битке
ПОЛАГАЊЕМ цвећа на спомен-костурници и културно-уметничким програмом у Спомен-кући у Долини хероја на Тјентишту, обележено је 80 година од пробоја обруча у славној партизанској епопеји - Бици на Сутјесци.
Изасланик српског члана Председништва БиХ и председника Републике Српске, Бошко Томић, поручио је током обележавања 80 година од Битке на Сутјесци да су партизански борци гинули за слободу, а да је међу њима највише било припадника српског народа.
- Срби су увек ишли само да чувају своје територије, а да не освајају ничије и у загрљај су примали све друге народе - рекао је Томић.
Помоћник министра рада и борачко-инваидске заштите Небојша Видаковић подсетио је да је Битка на Сутјесци трајала један месец и да је за слободу плаћена висока цена.
- Порука свих нас са овог скупа јесте да будемо јединствени и да занемаримо идеолошке подел -, рекао је Видаковић.
Међу поштоваоцима партизанске борбе за слободу, на Тјентиште је дошао да се погинулим саборцима поклони и деведесеттрогодишњи Албин Пиберник из Јасенице у Словенији, који је као дечак преживио Игмански марш 1942. године.
ДОЛИНА ХЕРОЈА
Највећа битка у Другом светском рату на простору Југославије одиграла се на планинским масивима који окружују реку Сутјеску, а борбе су трајале од 15. маја до 13. јуна 1943. године, када су партизани уз огромне губитке успели да се извуку из обруча пробојем преко Сутјеске.Око 20.000 партизана борило се против 120.000 немачких војника и њихових домаћих помагача. У борбама је погинуло више од 7.000 партизана, а посмртни остаци 3.301 борца су сакупљени након рата и сахрањени у спомен-костурницу у Долини хероја.
- Овде сам да одам почаст нашим погинулим друговима. Овде је Хитлер дао налог генералу Леру да се побије све што је у овом рејону, да се куће попале, да нема заробљеника - прича Пиберник.
У рат је отишао са 11 година и био је најмлађи у Првој пролетерској бригади.
- Са оцем Албином и мајком Јулијаном прешао сам преко Игмана и мајка ми је умрла у Фочи гдје је и сахрањена. Преживeо сам Игмански марш, али то није исто као Сутјеска - додао је Пиберник.
Члан Председништва СУБНОР Србије Зоран Јаковљевић каже да ова организација баштини догађаје из Другог светског рата, а од пре две године и догађаје из свих осталих ослободилачких ратова.
-У овој бици је страдало и око 600 жена, партизанки. Погинуло је доста бораца из целе бивше Југославије, а међу њима велики број партизанки што треба и те како поштовати и ценити. Слава херојима Сутјеске - рекао је Јаковљевић.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
КАЗНЕ СУ ПАПРЕНЕ: Ствар коју морате имати у ауту - а морате водити рачуна и о РОКУ трајања
У ЗАКОНУ о безбедности саобраћаја дефинисано је да се у возилима мора налазити нови комплет прве помоћи (тип Б) са прецизно дефинисаним садржајем.
17. 12. 2024. у 10:05
Коментари (1)