КАД ДЕЧИЈЕ СТИХОВЕ ЗАМЕНИ ТИШИНА: Одлазак у продавницу или лекару за глуве и наглуве особе у РС немогућа мисија

Милена Грубор
Милена Грубор

26. 02. 2024. у 10:45

ЖИВОТ глувих и наглувих особа у Српској препун је комуникацијских баријера, па тако често неке основне ствари попут одласка у продавницу, лекару или проналаска запослења постају "немогућа мисија". О изузетно тешком положају тих особа сведочи социолог Божо Ђунић, иначе дете глувих родитеља, који од малих ногу зна знаковни језик.

КАД ДЕЧИЈЕ СТИХОВЕ ЗАМЕНИ ТИШИНА: Одлазак у продавницу или лекару за глуве и наглуве особе у РС немогућа мисија

Уступљена фотографија

Знаковни језик учио је упоредо са говором, што му је, како каже било попут дечије игре коју је стално понављао, а уједно пружало могућност да се споразуме са родитељима.

- Морао сам прво да учим основне речи које је после требало научити и на знаковном језику, али како је деци доста ствари лакше него одраслима, тако је и учење знаковног језика - каже Ђунић за "Новости".

Док током школских дана ђаци уче стихове и прве игре, деца са оштећеним слухом бивају препуштена тишини.

- Свакодневни живот глувих особа од самог њиховог детињства је јако тежак. Неретко су морали да буду одвојени од своје породице да би ишли у школу за особе оштећеног слуха. Након основног образовања уписивали су занате са чујућим особама што им је био додатни проблем, јер због свог стања нису могли да прате теоријске делове наставе - објашњава наш саговорник.

Разни видови дискриминације

ИАКО је проналазак посла велики изазов за све младе људе, за глуве особе то, ипак, представља знатно већи проблем. Често се због недостатка слуха, сусрећу са разним видовима дискриминације, јер им послодавци не пружају прилику да покажу своје квалификације, истиче Ђунић.

Током последњих година забележен је напредак у области образовања глувих особа.

- Поред школе за рехабилитацију слуха и говора, деца оштећеног слуха уписују и редовну наставу што им касније омогућава и упис на неки од факултета. Полако се разбија стигма која прати ту децу, јер има много њих који завршавају или су завршили неки од факултета - казао је Ђунић и додао:

Преводиоци

ЈАВНЕ установе треба да имају преводиоце знаковног језика, сматра Божо Ђунић, који је и преводилац за глуве на РТРС:

- Неопходно је организовати више семинара знаковног језика за раднике јавних установа, али и за све који желе да буду глас глувих.

- То је нешто на чему треба да се ради, да им се пружи прилика да покажу како њихов недостатак слуха није нешто што их етикетира као особе које мање могу. Они могу да нам буду узор, јер се боре читав живот и никада не одустају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“