КАД ДЕЧИЈЕ СТИХОВЕ ЗАМЕНИ ТИШИНА: Одлазак у продавницу или лекару за глуве и наглуве особе у РС немогућа мисија
ЖИВОТ глувих и наглувих особа у Српској препун је комуникацијских баријера, па тако често неке основне ствари попут одласка у продавницу, лекару или проналаска запослења постају "немогућа мисија". О изузетно тешком положају тих особа сведочи социолог Божо Ђунић, иначе дете глувих родитеља, који од малих ногу зна знаковни језик.

Уступљена фотографија
Знаковни језик учио је упоредо са говором, што му је, како каже било попут дечије игре коју је стално понављао, а уједно пружало могућност да се споразуме са родитељима.
- Морао сам прво да учим основне речи које је после требало научити и на знаковном језику, али како је деци доста ствари лакше него одраслима, тако је и учење знаковног језика - каже Ђунић за "Новости".
Док током школских дана ђаци уче стихове и прве игре, деца са оштећеним слухом бивају препуштена тишини.
- Свакодневни живот глувих особа од самог њиховог детињства је јако тежак. Неретко су морали да буду одвојени од своје породице да би ишли у школу за особе оштећеног слуха. Након основног образовања уписивали су занате са чујућим особама што им је био додатни проблем, јер због свог стања нису могли да прате теоријске делове наставе - објашњава наш саговорник.
Разни видови дискриминације
ИАКО је проналазак посла велики изазов за све младе људе, за глуве особе то, ипак, представља знатно већи проблем. Често се због недостатка слуха, сусрећу са разним видовима дискриминације, јер им послодавци не пружају прилику да покажу своје квалификације, истиче Ђунић.
Током последњих година забележен је напредак у области образовања глувих особа.
- Поред школе за рехабилитацију слуха и говора, деца оштећеног слуха уписују и редовну наставу што им касније омогућава и упис на неки од факултета. Полако се разбија стигма која прати ту децу, јер има много њих који завршавају или су завршили неки од факултета - казао је Ђунић и додао:
Преводиоци
ЈАВНЕ установе треба да имају преводиоце знаковног језика, сматра Божо Ђунић, који је и преводилац за глуве на РТРС:
- Неопходно је организовати више семинара знаковног језика за раднике јавних установа, али и за све који желе да буду глас глувих.
- То је нешто на чему треба да се ради, да им се пружи прилика да покажу како њихов недостатак слуха није нешто што их етикетира као особе које мање могу. Они могу да нам буду узор, јер се боре читав живот и никада не одустају.

ВИШЕ ОД 200 ДЕЦЕ ОТРОВАНО У ШКОЛИ, А ОНДА СЕ ПОЈАВИО СНИМАК ИЗ КУХИЊЕ: Камера открила све, ухапшено осам особа (ВИДЕО)
ВИШЕ од 200 деце у једној школи у Кини има повишен ниво олова у крви након што је у њихову храну додаван отровни пигмент – наводно како би изгледала примамљивије.
12. 07. 2025. у 21:32

ОТКРИВЕН МОТИВ МАСАКРА У ПРИЛЕПУ: Ово су отац и син које је убио ујак у породичној кући (ФОТО)
ПАНЧО Чупаркоски и његов 13-годишњи син Милан страдали су јуче у кући у Прилепу након што их је ујак убио због наводне свађе око наследства. Након што је ујак починио крвави пир, сакрио се у свој дом, а приликом доласка полиције пружао је отпор да би на крају починио самоубиство.
13. 07. 2025. у 15:33

СЛАВИМО ПЕТРОВДАН: Шта се данас не ради и шта треба умесити
СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају Петровдан, празник који је посвећен светим апостолима Петру и Павлу.
12. 07. 2025. у 07:34
Коментари (0)