СРПСКИМ ОПШТИНАМА У ФЕДЕРАЦИЈИ НИ МАРКЕ ЗА ПРОЈЕКТЕ: Министарство за људска права и избеглице у СМ БиХ прецртало српске повратнике
СРПСКЕ повратничке општине у Федерацији БиХ остале су без средстава Министарства за људска права и избеглице у Савету министара (СМ) БиХ. Новац за обнову путне инфраструктуре, комуналне пројекте и електрификацију у општинам ФБиХ је дељен шаком и капом, али за општине Дрвар, Гламоч, Грахово и Босански Петровац, где су Срби већина, није издвојена ниједна марка.
Ове општине су се пријавиле на конкурс ресорног министарства са око давдесетак пројеката укупне вредности око два милиона КМ, али су остали празних шака.
Саговорници "Новости" кажу да је ово јасна порука да су очигледно чланови Комисије из Федерације који су били задужени за расподелу средства прецртали општине где су Срби већина.
Начелница Дрвара Душица Рунић каже да су лане добили помоћ од 25.000, а годину пре тога 50.000 КМ.
- Дакле, нисмо очекивали значајну помоћ, али смо очекивали ту симболичну помоћ, да знамо да министарство на нивоу БиХ води бригу о повратницима и расељенима на нивоу БиХ - каже Рунићева.
Немања Давидовић, председник Општинског већа Босанског Петровца и директор Центра за подршку повратницима, каже да у том месту и данас постоје села која немају електричну енергију.
Одлуку доноси заједничка комисија
ОВЕ општине нису биле приоритетне за 2023. годину, јер су за њих раније издвојена значајна средства, истичу у Министарству за људска права и избеглице у СМ и додају да одлуку о томе коме ће средства бити додељена доноси комисија у којој су представници влада РС, Федерације и Савета министара.
- Очигледно је да о тим људима тамо негде у Сарајеву више нико и не брине. Вероватно је то њима и далеко, па и не мисле како је тим људима - каже Давидовић.
Ђорђе Радановић, председник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији, каже да представници Српске у Комисији за расподелу новца нису могли утицати на поделу средстава и зато су српске општине остале без новца.
- У Сарајеву нема слуха за општине где су Срби већина. Очигледно оваквим потезима желе додатно да отежају ионако тежак живот Срба повратника. Они могу очекивати само помоћ из Српске и Србије - каже Радановић.
Душко Радун, делегат у ПФБиХ, каже да се хтели да помогну српским општинама у Федерацији протеклих 20 година, данас у Грахову не би живело једва хиљаду, Гламочу и Петровцу по 2.000, а у Дрвару 4.000 људи.
- Можда је неком интерес да се српским повратницима смучи живот и да напусте своја огњишта. Бојим се да овакав начин вођења политике локалних функционера и сталног тражења помоћи неће донети ништа добро. Природна богатства ових општина су гарант опстанка на тим просторима и на томе треба радити како би природне потенцијале ставили на располагање локалном становништву. Дакле треба стимулисати развој туризма, прераду дрвета, сточарство, пољопривреду - поручио је Радун.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)