ПОСЛЕ ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ УЧЕ СРПСКИ ЈЕЗИК: Око стотину ђака у Гламочу неће морати да бира између хрватског или босанског

С. МИШЉЕНОВИЋ

21. 08. 2024. у 18:15

СРПСКА деца у Гламочу ће од ове школске године, након скоро три деценије, учити српски језк као матерњи. Вест о увођењу српског језика у школе у Гламочу потврдио је и ресорни министар у Влади ФБиХ Анте Тадић. Овом одлуком ће коначно око 100 ђака српске националности учити српски језик у школи, а не као до сада или хрватски или босанкси.

ПОСЛЕ ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ УЧЕ СРПСКИ ЈЕЗИК: Око стотину ђака у Гламочу неће морати да бира између хрватског или босанског

Гламоч фото РТРС

- Срећан сам, пре свега, као родитељ деце која похађају школу у Гламочу да ће моћи да изучавају матерњи језик - каже начелник општине Небојша Радивојша.

Он истиче да је поносан што је био део тима у разговорима са представницима Владе Ливањског кантона да се уставом загарантовано право оствари. Радивојша је испричао да су годинама бројним активностима тражили увођење српског језика у школу у Гламочу, а да је један од изговора кантоналне Владе био да нису планирана средства за наставника и учитеља српског језика.

Вршњаци у Дрвару и Грахову

НИКАД није касно да се десе праве ствари, јер је матерњи језик нешто најбитније за један народ, истакао је Броћета.

Иначе, док српска деца у Гламочу већ три деценије нису била у могућности да уче српски језик, њихови вршњаци у општинама у ФБиХ где су Срби већина у Дрвару и Грахову су имале ову опцију још од 2003. године.

Он је рекао да је након тога Општинско веће у Гламочу доносило одлуку да ће општина преузети све трошкове плата и накнада наставника српског језика, али да ни то није имало позитиван исход.

Радивојша је захвалио представницима Владе Ливањског кантона и њеном премијеру Ивану Вукадину, који су коначно показали разумевање за овај проблем и помогли у решавању.

- Увођење српског језика у Гламочу буди наду у боље сутра у целој БиХ - нагласио је Радивојша.

Делегат у Дому народа у Парламенту Федерације БиХ Горан Броћета каже да је сувишно говорити о томе колико су српска деца оштећена и колику су неправду трпела, јер до сада није било разумевања, иако је то уставна одредба.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

Зашто људи правдају и бране починиоца масакра у Гимназији у Санском Мосту?