ПОЛИТИЧАРИ ИЗ СРПСКЕ БЕЖЕ ОД ТВ ДЕБАТА: Кампања за локалне изборе у РС пролази без директних сучељавања кандидата

С. МИШЉЕНОВИЋ

28. 09. 2024. у 07:25

ПОЛИТИЧКЕ дебате на телевизији потпуно су изостале у предизборним кампањама у Српској.

ПОЛИТИЧАРИ ИЗ СРПСКЕ БЕЖЕ ОД ТВ ДЕБАТА: Кампања за локалне изборе у РС пролази без директних сучељавања кандидата

Фото: Принтсркин ЦНН

Док се политичари широм света боре за сваки минут у ТВ емисијама, у Српској политичари беже од те форме изношења својих ставова као "ђаво од крста". Разлога за то је много, кажу аналитичари, а један од главних је да би политичари били ухваћени у лажи, или би добили питања која нису наручили.

Задњи ТВ дуел емитован је у октобру 2014. године и то између двојице кандидата за позицију председника Српске Милорада Додика и Огњена Тадића. Био је то један од догађаја о којем се причало месецима након одржаних избора, а на којима је победио Додик.

Велизар Антић, политички аналитичар, каже да су ТВ дебате изузетно корисне и потребне у демократском друштву све време, а нарочито пред изборе.

- На њима се сучељавају кандидати више политичких опција и грађани који треба да гласају опредељују се за свог кандидата. Дебате не постоје само тамо где политичари или нешто крију па беже од сучељавања са другом страном или у потпуно затвореним и аутократским друштвима где и немате простор да чујете другу страну. Код нас нема јавних дебата, јер представници власти беже од њих зато што немају шта да понуде и представе бирачима. Они су изабрали стратегију да имају своје медије у којима пласирају своје виђење друштва и стања у држави и не дају никакав приступ опозицији у медијима које власт контролише - истиче Антић.

Он каже да је власт у Српској на тој позицији скоро пуних 20 година и јасно је да када би имали велике резултате да би управо они били ти који би тражили ТВ дебате на којима би представили своје резултате владавине.

- Пошто су резултати јако мршави они избегавају да уопште полемишу са представницима опозиције и држе се свог јединог наратива, а то је да су само они заштитници Српске и да са њиховим одласком са власти нестаје и РС - каже Антић.

Поделе на "наше и њихове"

ПРЕМА речима Тање Топић, поред политичке поделе на "наше и њихове" ту је и подела медијског простора, тако да је неким политичарима просто забрањен приступ у појединим медијима, а на другој страни појединци и странке ни мртви не би крочили у одређене медије.

С друге стране, политички аналитичар Тања Топић каже да су култура дијалога и разговор одлике демократски освешћених политичара, а тога је минимално у Српској.

- Ментални склоп већине политичара, посебно оних на власти је ауторитаран. Они не разговарају, они галаме, наређују. Они не размењују аргументе, већ издају наредбе и имају арогантан став према политичким супарницима. Није њихов ниво да разговарају са неистомишљеницима, јер је устројен врло јасан и подељен систем на "наше и њихове". Међусобно разговарају само они из истог политичког миљеа - појашњава Топићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?