БИО ЈЕ УТЕМЕЉЕН У ПРАВОСЛАВЉУ, СРПСКОЈ КУЛТУРИ И ЋИРИЛИЦИ: Ево како ће се Српска одужити Момчилу Крајишнику
РЕПУБЛИКА Српска Момчилу Крајишнику дугује захвалност као једном од кључних стваралаца наше државе. Заједно са плејадом посланика Скупштине српског народа у БиХ створио је темеље Српске и упорно радио на томе да она на крају добије међународну верификацију и надлежности које су преточене у изворни Дејтонски споразум.

Фото: СРНА
Ово је на комеморацији поводом смрти првог председника Народне скупштине Републике Српске Момчила Крајишника рекао српски члан Председништва БиХ Милорад Додик.
Комеморацији у Културном центру "Бански двор" у Бањалуци присуствовали су и председница Републике Српске Жељка Цвијановић, председник Владе Републике Српске Радован Вишковић, као и председник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић.
Додик је рекао да ће на седници Председништва БиХ затражити минут ћутања поводом смрти првог послератног српског члана Председништва БиХ Момчила Крајишника. Он је напоменуо и да би у Палама по Крајишнику требало да буде именована једна од улица, као и нека од установа у Источном Сарајеву. Он је поновио да историјска улога Крајишника не сме да буде заборављена.
- Крајишник је борбу за Српску, на њему специфичан начин, наставио по окончању рата у БиХ на функцији српског члана Председништва БиХ - оценио је Додик.
- Он је ту функцију обављао мудро, али и срчано и увео у праксу инструменте који и мени данас на месту српског члана Председништва БиХ омогућавају да се свакодневно борим за очување самосталности и равноправности Српске у оквиру дејтонске БиХ и изнад свега слободе нашег народа у овим неблагонаклоним временима.

Фото: СРНА
Он је навео да је Крајишник, на сваком месту на којем је радио, показивао колико је дубоко везан за корене српског народа утемељене у православљу, српској култури, ћириличком писму и српском језику.
Веће судија Хашког трибунала прогласило га је 2006. године кривим за "прогоне, убиства, депортацију и принудно пресељење несрпског становништва током рата у БиХ" и осудило на 27 година затвора. Међутим, Жалбено веће је 2009. године изрекло правоснажну казну од 20 година. После 13,5 година, када је одлежао две трећине казне, пуштен је на слободу. Говорио је да му је савест мирна, да ће остати за историју да је неко осудио председника Скупштине, те да није починио ниједан злочин, нити постоји иједан сведок против њега.
Момчило Крајишник преминуо је у уторак у Универзитетском клиничком центру РС у Бањалуци од последица заразе вирусом корона.
Препоручујемо

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

САТИМА БЕЗ СТРУЈЕ, РЕАКТОР ХЛАДИЛИ ДИЗЕЛОМ: Хитно саопштење Директората за радијациону и нуклеарну безбедност Србије о стању у Шпанији
ПОСТУПАК хлађења успостављен је уз помоћ дизел генератора.
29. 04. 2025. у 13:02 >> 13:06
Коментари (0)