СРБИМА У ФиХ ПРЕТИ НЕСТАНАК: Катастрофални подаци о националној заступљености становништва у Босни и Херцеговини
СРБИ у Федерацији БиХ немају право на посао, на српски језик, у српска села се смештају мигранти, а на то све српска имовина се продаје у бесцење, порука је представника Срба из Федерације БиХ.

Дрвар - општина са највише Срба у ФБиХ / Фото Д. Поздеровић
Ово све потврђују и катастрофалне бројке са терена о заступљености Срба у институцијама ФБиХ, али и укупан број Срба који сад живи на подручју ФБиХ.
- На подручју ФБиХ пре рата је живело 540.000 Срба, а према попису из 2013. било их је 56.000. За протеклих седам година их је остало око 40.000 - истакао је Ђорђе Радановић из Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ.
Он каже да се странке из ФБиХ заклињу у мултиетничност, док су у кантонима једнонационалне структуре и нема места за Србе.
Према подацима из извештаја омбудсмана БиХ о заступљености народа у БиХ, у Кантону Сарајево је некада живело 130.000 Срба и да би према Уставу ФБиХ, у кантоналним органима требало да буде запослено 215 Срба.
- Подаци са терена кажу да од 796 запослених у кантоналним органима само је 15 Срба - истиче Радановић.
Он је позвао Србе у ФБиХ да се боре за своја права и кроз заштиту интереса својих имовинских права, наводећи да су 163 српска насеља у ФБиХ пописана као ненасељена.
ЕКСТРЕМНО БОШЊАЧКО КРИЛО
ПРЕДСЕДНИК Асоцијације удружења избеглих и расељених лица у РС Војислав Милишић каже да Србима у Српској и БиХ треба широки фронт, када је реч о решавању мигрантске кризе.
- Мигранте насељавају на просторе где су некада живели Срби. Постоји екстремно крило бошњачке политике које размишља да на тај начин промени националну структуру - истакао је Милишић.
- Срби треба да се обрате у једну од шест канцеларија за бесплатну правну помоћ које је формирала Влада Српске - нагласио је Радановић.
Председник Удружења "Повратници" из Унско-санског кантона Немања Давидовић рекао је да мигрантска криза у овом кантону разара све структуре, и да једнако погађа и Србе и Бошњаке.
Давидовић је рекао да ће Босански Петровац добити мини-град, додавши да у том месту тренутно живи 3.000 људи, док ће мигрантски камп Липа имати више од 3.000 становника.
Говорећи о недавном почетку школске године, Давидовић је навео да су у Босанском Петровцу затворене три подручне школе.
- У школи у месту Смољана је огроман проблем превоз деце до Петровца, као и национална група предмета коју похађају ђаци у тој школи - рекао је Давидовић.
Он каже да је проблем и превоз деце из околних села, која за удаљеност од 10 километара треба да плате месечну карту 90 КМ, што је огромна цена за повратнике, који су углавном незапослени.
Председник Српског грађанског удружења "Посавина" Дамир Иветић рекао је да је на подручју Посавског кантона 1991. године живело између 6.500 и 7.000 Срба, а према попису из 2013. их је око 900.
- Тренутно у Влади Посавског кантона није запослен ниједан Србин - указао је Иветић.
Он је нагласио да једину помоћ Срби на овом подручју добијају из Србије и све више из РС.

РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!
ЈУЧЕ је Москва одбила мировни предлог и прекид ватре на 30 дана са Украјином. Високи званичници Трампове администрације у последњим данима воде разговоре о томе да Вашингтон можда неће бити у стању да издејствује прекид ватре између Русије и Украјине у наредним месецима. За то време, Москва гомила трупе у Доњецкој области и спрема се за велику офанзиву.
02. 04. 2025. у 14:59

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)