ЦЕНА ПАЛА НА 0,30 ПФЕНИНГА: На висоравни Борике кромпир родио као никад пре (ФОТО)

Р.Миловић

08. 10. 2020. у 21:36

НА Борикама изнад Рогатице, добром роду кромпира, допринеле су честе летње кише.

ЦЕНА ПАЛА НА 0,30 ПФЕНИНГА: На висоравни Борике кромпир родио као никад пре (ФОТО)

Фото: Р.Миловић

Род је неупоредиво већи  од прошлогодишњег када је убрано близу 1.200 тона семенског и око 4.000 т кромпира за јело. 

И садња је била већа, а рекордну садњу на 393 ха кромпиром су засалила индивидуална пољопривредна домаћинства, а разлику до 500 ха засадили су ПП „Солана продукт“, „Агромонт“ „Агроплод“ и д.о.о. „Агрос“, који располажу Хладњачама. Без могућности за дуже складиштење, индивидуални произвођачи су сада принуђени да кромпир продају по цени од 0,30 пфенинага (трећина од 1 марке).

Произвођачи кромпира, овде углавном користе семенске сорте из Холандије, произведене испод нулте надморске висине. Но агро-техничким мерама,ове сорте, изузетан род  дају  на 1.000 метара „Сибирске степе“, како овде зову  плато Борика. На појединим парцелама, овде се годинама у назад, по хектару, добија род од 25 до 30 тона по ха, када је реч о семенском кромпиру, а нешто већи род се добија када је реч о меркатилном (за јело) кромпиру.

- Вегетација кромпира траје од  90 до 110 дана. Овогодишњи род је изнад очекиваног – каже за „Новости“ Ново Мотика дипломирани инжињер пољопривреде, који је пре 18 година формирао „Соланум-продукт“, у који се удружило 15 узгајивача кромпира, који су  од Холандије, добили потпуно аутоматизовану, типску „Хладњачу“ капацитета  300 тона  кромпира, а онда још једну већег капацитета.

Фото: Р.Миловић

Семена су  и ове године набавили у Холандији, али и у Данској, а из властите производње, узгаја се меркатилни кромпир . 

 - Са фирмом „Агрико“ из Холандије сарађујем непрекидно 18 година, а „рецепт“ од мене су касније преузели и новоформирана удружења пољопривредника ,“Агрос“, “Агромонт“, „Агроплод" „Агра“ и „Технопром“ који су такође урадили неколико типских хладњача за складиштење кромпира. Помаже нам и Министарство за пољопривреду, премијама од 10 до 15 пфеннга по произведеном  килограму кромпира, односно по, регистровано продајним количинама - каже Мотика.

Произвођачи кромпира из Рогатице, а на бази стручних анализа, „Институт за интелектуално власништво БиХ“ , добили су сертификатк  кромпира под именом „Борички“, тако да у тржницама, пијацама, супер-маркетима, нема више „преваре и лажи“. 

На Борикама и простору око њих, а све на и више од 1.000 метара надморске висине, сеју  се холандска семена, агрија, белемиа, фаукам, маркис, кенебек, карера и дезире.

Парцеле са кромпирима овде су обрасле четинарима, међу којима доминирају оморе и јеле, па би се овај кромпир са Борика, могао назвати и „озонски“. Од овог кромпира са Борика, прави се добра пита „кромпируша“. Не штеди се у надеву јухке, па се користи дубока тепсија. У народу се таква зове-пита до колена.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДРУГАЧИЈА ЈЕ, ЊЕНО ВРЕМЕ ТЕК ДОЛАЗИ: Некадашња шампионка хвали Олгу Даниловић