ЖЕЉА ЗА ПОТОМСТВОМ ЈАЧА ОД ПАНДЕМИЈЕ: Паровима у 2021. одобрено 165 захтева за вантелесну оплодњу у РС
ПАНДЕМИЈА вируса корона и бројне епидемолошке мере додатно су исцрпиле парове који покушавају да остваре потомство вантелесним путем, али нису их зауставиле у настојањима да прошире своју породицу.
Фонд здравственог осигурања РС је од почетка ове године одобрио 165 захтева за вантелесну оплодњу.
- Комисија ФЗО РС за вантелесну оплодњу, као и све остале комисије и стручне службе Фонда, раде у континуитету и у току пандемије, тако да су редовно решавани и захтеви за вантелесну оплодњу - кажу у овој институцији.
Целе прошле године, која је иначе прозвана и годином короне, одобрено је 615 захтева паровима, 15 мање него у 2019.
Судећи по овоме, светска пошаст ипак није била јача од жеље парова да се покушају остварити у улози родитеља. Тешко јесте, на том путу прати их огромна брига, неизвесност хоће ли сам поступак успети, а уз све морају се придржавати и епидемиолошких мера, које се у потпуности спроводе и у здравственим установама како би се предупредила свака могућност заразе. Терет је још већи на супружницима који требају посетити клинике у иностранству, због ограничења на граничним прелазима.
У Братунцу сведоче да поступци вантелесне оплодње нису обустављани у пандемији, изузев у првом маху, али и да ситуација јесте отежана за ове парове.
- Ми смо мала општина и овде немамо могућности, за све налазе идемо у Зворник или Бијељину, чак и у Бањалуку када су неки налази у питању. Када је било ванредно стање није се могло ићи на вантелесни поступак, али касније чим је клиника почела да ради, када је први талас прошао, жене су почеле одлазити. Ипак, има их које би хтеле да иду у иностранство, али нису у могућности због ове ситуације - појашњава председница Удружења брачних парова са проблемом стерилитета “Бебац” Мирјана Јовичић.
У Требињу су ове године већ рођене четири бебе зачете вантелесним путем, а прошле године је било 15 новорођенчади, рекли су нам у Удружењу породица са проблемом стерилитета "Беба".
- Требињска болница нам је доста олакшала припрему за сам поступак вантелесне оплодње, парови овде раде све потребне налазе, док се компликованије анализе шаљу у Универзитетски клинички центар РС тако да супружници не морају ни због тога путовати у Бањалуку. Све је увезано да се породицама скрати време и трошак, за све што могу доктори са њима комуницирају мејлом, вибером, и до десет навече су доступни за сарадњу. Жене су стварно заштићене у овој ситуацији. Све похвале за институције и те дивне људе који имају слуха, нарочито када знамо колико је оптерећен здравствени систем, никада нису на друго место ставили породице које се лече од стерилитета - прича председница удружења Снежана Мисита.
Година јесте била тешка, али Добојлијама је донела и једну добру ствар јер је Град одлучио да новчано подржи парове који се лече од стерилитета. У Удружењу породица са проблемом стерилитета “Нови живот” похваљују овај потез, подсећајући да је Добој један од ретких градова који омогућава женама старијим од 42 године да аплицирају за та средства.
- Наше жене су нажалост ограничене годинама да конкуришу код Фонда, зато је јако значајно што је град донео овакву одлуку. Већина клиника за вантелесну оплодњу одредила је да се процедуре могу обављати до навршених 50. година. Ја имам 48 година и не одустајем до те старосне границе. Парови се испрпљују психички, физички и финансијски, али до када год имате средства и можете да издржите, то покушавате јер жеља је велика- отворено каже председница удружења Александра Софренић.
Парови могу да ураде вантелесну оплодњу изван Републике Српске онда када процедуру није могуће урадити код нас, односно у установи „Медико С“ са којом ФЗО има потписан уговор. На њихов предлог парови могу да ураде процедуру у иностранству, те накнадно Фонду предају захтев да им се рефундирају трошкови. У 2019. години одобрено је 50 таквих рефундација, а лани 29.
Жене су наравно забринуте, да ли ће се и поред све пажње негде заразити, али камен са срца им је пао након нове одлуке ФЗО РС. Фонд је у пандемији донео одлуку да, уколико се због короне прекине поступак вантелесне оплодње, жена има право на поновљени поступак. Дакле, жени се у случају добијања вируса корона, прекинута процедура не рачуна као обављени покушај, а када буде радила поново, у новом решењу ће стајати број процедуре која је била и пре добијања вируса.
- То је олакшавјуће, јер сви ми мислимо хоћемо ли успети затруднети у та три пута која се финансирају. Сви можемо подићи кредит једном, два пута, а најтужније је за парове да враћају рате, када потомства нема. Жао ми је што имамо жена које се ипак нису успеле остварити као мајке, јер права пре 10, 20 година нису била добра као данас. Да смо бар основали удружење раније, и већи број жена сигурно би успео - говори Снежана Мисита. Подсетила је и да Град Требиње исто финансира један поступак вантелесне оплодње, а жене нису ограничене старосним годинама, што много значи паровима.
За 11 година постојања овог Удружења рођено је 146 беба.
- То су све бебе рођене после трновитог пута - напомиње Мисита.
Рођено више од 1.400 беба
ФЗО РС у целости финансира три поступка вантелесне оплодње женама до 40 година старости, од 41. до навршене 42. године Фонд финаснира 50 одсто трошкова, док женама које су старије од 42 године, уколико роде дете, Фонд рефундира трошкове поступка. Од 2007. године, од када Фонд финансира вантелесну оплодњу, рођено је више од 1.400 беба. Једна процедура вантелесне оплодње кошта око 5.500 КМ и подразумева комплетну процедуру – дијагностику, терапију и сам поступак.
(Блиц)
Препоручујемо
НЕНАДОКНАДИВ ГУБИТАК ЗА СРПСКИ НАРОД: Преминуо бивши министар и познати доктор
05. 04. 2021. у 14:34
ЕПИДЕМИЈА И ДАЉЕ ОДНОСИ ЖИВОТЕ У СРПСКОЈ: 31 особа преминула, 208 позитивних
04. 04. 2021. у 12:47
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)