И ДАЉЕ НЕМА ОДГОВОРНИХ! Седам година од катастрофалних мајских поплава које су погодиле Српску и БиХ, потенцијална опасност и даље присутна
НАВРШАВА се седам година од катастрофалних поплава у БиХ, и даље нема одговорних за настрадале, а потенцијална опасност од нових поплава је и даље присутна. Према званичним подацима, укупна материјална штета у поплавама 15. маја 2014. године након највећег поплавног таласа у БиХ утврђена је на 3,9 милијарди марака!
Од градова у Федерацији највише штете претрпели су Маглај, Завидовићи, Жепче и Зеница, док су поплаве у већој мери захватиле подручје доњег тока реке Босне, односно РС и градове Добој, Модрича, Вукосавље и Шамац. У источном делу РС материјалне штете су у највећој мери нанете Бијељини. Од укупно 19 жртава у БиХ из седам локалних заједница, само у Добоју их је настрадало њих 11.
Стога је овај град и даље у фокусу интересовања када су потенцијалне поплаве у питању, јер ни након седам година нису утврђена имена криваца за смрт Добојлија, а град је и даље незаштићен.
У одговору за поступање по пријавама и утврђивање криваца за поплаве 2014, које су у Добоју начиниле вишемилионске штете у 3.072 објекта и усмртиле 11 становника, Републичко јавно тужилаштво је надлежност над тим предметом пребацило на добојско ОЈТ, али ни из ове институције још није добијен конкретан одговор у којој је фази решавања тај предмет.
Иначе, формирана група грађана "Да се не понови мај 2014" званично је затражила од ЈУ "Воде Српске", Водне инспекције РС и добојске Градске управе да престану са толерисањем бесправне градње, и извођењем других радова на водоплавном подручју.
ГЛАВНИ КРИВАЦ
НЕ желећи да прихвате трунку одговорности за жртве и штете од поплава 2014, надлежни су непосредно након тих догађаја за њих "окривили" стари аустроугарски мост на улазу у Добој, који је по њима запречио наносима смећа и дрвећа проток воде, која је потом потпуно потопила Добој.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)