ФРАНЦУСКА ОПЛАКУЈЕ БЕБЕЛА: Великан кинематографије, легендарни филмски и позоришни глумац Жан-Пол Белмондо преминуо у Паризу (ФОТО)

Горан Чворовић дописник из Париза

07. 09. 2021. у 06:45

ИНКАРНАЦИЈА француског филма, монумент овдашњег и светског глумишта и један од заштитних знакова француске нације, Жан-Пол Белмондо, преминуо је јуче у 88. години у свом дому у Паризу.

ФРАНЦУСКА ОПЛАКУЈЕ БЕБЕЛА: Великан кинематографије,  легендарни филмски и позоришни глумац Жан-Пол Белмондо преминуо у Паризу (ФОТО)

Фото АП, ЕПА и Imdb

- Био је уморан у последње време. Отишао је у миру - саопштио је његов адвокат Мишел Годе.

Харизматични заводник, неустрашиви борац, комичар, вечити дечак целулоидне траке, сам свој каскадер, снимио је више од 80 филмова. Публика га је обожавала. Памте се многе његове лудорије иза и испред камере. За његова остварења купљено је 130 милиона биоскопских улазница. Био је популаран и на даскама које живот значе, као у "Сирано де Бержераку", на пример. Све је почело када је једног лета случајно, у шетњи, на булевару Сен Жерман де Пре срео Жан-Лика Годара.

- Дођите у моју хотелску собу, снимаћемо филм и даћу вам 50.000 франака - описао је Белмондо овај сусрет.

Добио је улогу у филму "До последњег даха", а остало је део животне легенде. Уследио је "нови талас", филмови "Човек из Рија", "Професионалац", "Борсалино"... Ко није одгледао бар један филм с популарним Бебелом?

Критика га је мање волела. Припао му је само један Цезар 1988, који је одбио јер је стигао касно, а добио је и почасну Златну палму 2011. Мождани удар доживео је 2001. а осам година касније вратио се филму. Снимио је после тога још два остварења.

- Сви смо се препознавали у Жан-Полу Белмонду. Био је национални трезор - упутио је поруку француски председник Макрон.

Они који су га добро познавали, истицали су да је био најведрији човек кога су срели.

Отворен, позитиван, увек спреман на смех. Јављао би се људима који би га поздравили на улици, причао с њима, правио се да их познаје, иако није знао о коме се ради. Никада није одбио аутограм.

Обожавао је бокс. Његов амблематични нос, успомена је, међутим, на тучу из младости. Живео је сто на сат, а тврдио је да "хиљаду живота вреде више него један", како је пре пет година насловио своју аутобиографску књигу. У њој је открио најзанимљивије ситуације из свог живота, од дечјих дана, ђачког доба током немачке окупације, преко првих филмских кадрова у младости, успешне каријере, највећих љубави... На страницама се и поверио да су тих "хиљаду живота" прошли пребрзо, брзином којом је возио своје аутомобиле. Сам је открио да су га "норме одбацивале", а тврдио је и да "није талентован за трагедије", до те мере да му је било тешко да заплаче на филму.

Изузетно је волео свог оца скулптора, Пола, и мајку Мадлену, до те мере да је речи "мајка" и "отац" у књизи писао великим словима. Никада, каже, није чуо да се свађају. Открио је и да је његова мајка током рата чувала три Јеврејина. Када је у старости изгубила вид, свакога дана, без изузетка, издвајао је сат времена да јој чита књиге.

Као дете, био је превише несташан, висио наглавце на огради степеништа, а на ручак одлазио преко прозора сестрине собе на петом спрату њиховог стана у париском 14. арондисману. Обожавао је кловнове, приређивао кућне представе за госте, бавио се ситним шверцом цигарета и жвакаћих гума после рата, недељом с оцем обавезно одлазио у Лувр, а с мајком на биоскопске и позоришне представе. У очевом атељеу, с братом се наслађивао облинама женских модела.

Волео је касније спорт, гледао фудбал, ишао на Ролан Гарос, уживао је у доброј храни с пријатељима, одлазио радо у ресторан "Алма". Последњи пут, дописник "Новости" је имао прилику да га сретне и поразговара с њим пре три године у ресторану "Еспланада", код париских "Инвалида". Тада се још добро држао. Учтив, разговорљив, пријатан, као и увек.

Први сусрет датира од пре петнаестак година, када је одлучио да са својом породицом поклони целокупно дело свог оца Пола граду Булоњу Бијанкур код Париза. Наслоњен на скупоцени штап са изгравираном сребрном главом, у прилагођеној ортопедској обући, тада се још опорављајући од можданог удара, несигурног хода, али самосталан, усправан, као и увек ведар и расположен, у спортској мајици и сакоу, видљивог и упечатљивог златног ланца, с челично плавим очима, стоички је пркосио болести. Одбијао је да седне. Тешко је говорио, али се лако смејао.

- Тренутно се одмарам! Сад сам добро. Много је боље - рекао је тада за наш лист.

Само понекад би, помало, као одсутно, зажмурио да одмори очи. Први напад је добио 1999. на сцени. Избегао је "Молијеров синдром", повратили су га у болници у Бретањи, али је други мождани удар две године касније током лета на Корзици оставио дубоког трага.

Женио се, после тога. У 70. родила му се кћерка!

- Стела је одлично. Она граби у живот - открио нам је тада срећни тата Белмондо.

Док смо стајали и разговарали, салетали су га познати и непознати, пружали руку.

- Не смета ми гужва. Волим људе - прокоментарисао је, загледао се мало, па упитао:
- Одакле рекосте да су новине?
- Из Србије.
- Поздравите ваше читаоце - поручио је учтиво, уз неизбежни осмех.

Човекољубив, с вером у живот, какав је увек био.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“