ТВ КРИТИКА - СЛИКА СВЕНАРОДНОГ ОТПОРА: Документарно-играни филм "Коридор 92", аутор Слађана Зарић, РТС-РТРС, Застава филм, 2021.
"БИЛИ смо сви осуђени на смрт. Пробијањем коридора потекао је кисеоник за целу Крајину", сликовито се изразила Жељка Тубић, једна од мајки 12 беба које су помрле у бањалучком породилишту у мају и јуну 1992. године, услед недостатка кисеоника, у филму Слађане Зарић "Коридор 92", о херојском успостављању коридора у Посавини и спајању источног и западног дела Републике Српске са матицом Србијом.
"Нећу да више умиру наша деца", рекао је тада командант Крајишког корпуса српске војске, генерал Момир Талић, "који је узео 40.000 српских момака и створио кичму Републике Српске".
Наиме, jош у марту 1992. новостворена хрватска држава, уз помоћ и на наговор Запада, извршила је копнену инвазију Босне и Херцеговине. Био је то класични освајачки, агресорски рат, свим средствима на једну међународно признату државу, против Повеље Уједињених нација и свих важећих докумената међународног права. Ни Савет безбедности, ни Европска унија, нису реаговали на ово кршење, него су крајње пристрасно, каткад и острашћено заводили низ санкција против СР Југославије (Србије и Црне Горе) и ембарго на све летове над Босном, што је директно погађало само једну, српску страну у грађанском и етничком рату. У једном другом филму (Сњежана Брезо: "Дах живота", награђен првом наградом у Даблину 2014) сведочили смо трагедији 12 бањалучких беба, о којој говоре Жељка Тубић и генерал Талић. После 40 дана блокаде Бањалуке, остављене без струје и свих средства за живот, ово је већ било сувише. Дигао се опет цео српски народ и побацао натраг у Саву хрватске и муслиманске усташе, изборивши се за пролаз ("коридор") који и данас спаја два плућна крила српске републике са њеном матицом. На Видовдан 1992, на размеђи Шамца и Модриче, спојили су се Крајишки корпус из Бањалуке и Источнобосански корпус српске војске и положили заједничку заклетву, којом је започела ова величанствена битка.
"Регуларна војска" Републике Хрватске упала је преко моста у Броду са циљем да одсече крајишке Србе од главнине војске и народа на истоку. Бивша ЈНА, мегаломанска творевина Титове Југославије на глиненим ногама, повукла се подвијеног репа из Босне остављајући народ на милост и немилост усташким кољачима и муслиманским џихадистима, који су тада узвикивали "Ово је Четврти рајх. Хајл Хитлер!". Још у марту 1992. формирани су концентрациони логори за Србе у Оџаку и другде и започео терор над цивилним становништвом; силовање преко 200 жена и убиство 106 деце јасно су показивали да преостаје само једно: борба на живот и смрт. Рат за опстанак Срба на овим просторима повела је група српских официра бивше ЈНА, углавном Крајишника, на челу са генералом Талићем (Бошко Келечевић, Новица Симић, Станко Лисица и читава плејада сјајних ратника).
"Све је био филм. Као на филму, летели смо преко ливада. Уопште није био проблем дати живот, само да се спојимо са мајком Србијом", сећа се у филму један од учесника. "Преко Требаве, најкраћим путем за Србију", гласила је Талићева команда и она је извршена на Видовдан, између 14. и 27. јуна 1992. Тековине ове битке, окончане ликвидацијом хрватског мостобрана и ослобођењем Брода, у октобру 1992, уграђене су данас у темеље Републике Српске.
Све ово се добро види и чује у филму "Коридор 92", који даје епску слику ратних збивања прожетих дирљивим епизодама, заснованим на ратним дневницима и сведочењима учесника.
Најважније је да је то слика масовног отпора српског народа коме је успело да поврати јединство и слогу што је дало изванредне резултате. Једно је сигурно: српска држава са леве стране Дрине одбранила је право на постојање. А то је важније од мањих недостатака, који се тичу историјске позадине догађаја као и драматуршко-режијске текстуре "Коридора 92", који је одржао високе стандарде телевизијске продукције, остварене у ранијим филмовима исте ауторке о Кошарама и Паштрику.
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)