НЕЗАБОРАВНИ МОМЕНТИ: Игрице хладног рата и НБА играчи први пут у игри
КОШАРКА је постала члан породице олимпијских спортова на Играма у Берлину 1936, када је одигран први мушки турнир. На женски се чекало пуних 40 година, до Монтреала 1976. Један од драгуља у огрлици најатрактивнијих догађаја свеспортског самита обасјао је историју неким незаборавним моментима, кроз које су се неретко преламали и односи глобалних суперсила. Ово су неки од њих који су оставили безвременски траг.
СОВЈЕТСКИ ШОК
Финална утакмица Игара у Минхену 1972. одиграна је под хладноратовском тензијом и стравичном сенком терористичког масакра израелских спортиста. У тим ванредним околностима састали су се Американци и Совјети, у том тренутку вечити олимпијски шампиони и вечити губитници битке за златну медаљу. Совјетски Савез је губио финала 1952, 1956, 1960. и 1964, сваки пут од селекције САД.
Губио је и три секунде пре краја (50:49), када је Даг Колинс погодио и друго слободно бацање током којег се огласила сирена. Лопта је убачена у игру, коју је секунду до истека прекинуо један судија због проблема за записничким столом. Совјети су се жалили да су покушали да узму тајм-аут пре слободних бацања, након чега су им враћене три секунде. Нису постигли кош, а Американци са клупе утрчали су на терен претпостављајући да су сачували ореол несавладиве силе. Међутим, Игре су постале игрице.
Установљено је да је судија започео игру пре него што је сат исправно ресетован, па су Совјети добили трећи покушај. Била је трећа срећа. Лопта је стигла до Александера Белова, двојица чувара су изгубила равнотежу и совјетски ас лако је понетирао и тиме прекинуо олимпијску доминацију Американаца, који ни дан-данас не прихватају сребрну медаљу из Минхена 1972.
РЕВАНШ
Први сусрет Совјета и Американаца од тог контроверзног финала 1972. чекао се 16 година. Полуфинале Игара у Сеулу 1988. СССР је имао будуће НБА играче Арвидаса Сабониса и Шарунаса Марчулијониса, и пораз у групи од Југославије за коју су играли Дражен Петровић, Владе Дивац, Тони Кукоч, Дино Рађа, Жарко Паспаљ, Жељко Обрадовић… Амери су се прошетали до полуфинала на квалитет Денија Менинга, Дејвида Робинсона, Дена Мајерлија и Мича Ричмонда.
Совјети су играли на литвански погон (Римас Куртинаитис најефикаснији играч меча са 28 поена), чврсто држали узде утакмице и прошли у финале, у коме су се реванширали Југославији за пораз у групној фази турнира. СССР се попео на највиши степеник победничког постоља последњи пут у совјетској и светској историји.
"КУЦАЊЕ СМРТИ"
МОЖДА и најатрактивнији потез у историји кошаркашких олимпијских турнира дело је америчке НБА звезде Винса Картера на Играма у Сиднеју 2000. године.
„Ер Канада“, како гласи његов надимак из периода када је играо у Торонту, украо је лопту на средини терена и залетео се према француском центру Фредерику Вајсу. Дизао се као у лифту, прескочио играча високог 218 центиметара и закуцао лопту у кош. Француски медији назвали су тај нестварни призор „куцањем смрти“.
НОВА ЕРА
Игре у Сеулу означиле су крај једне ере, наредне у Барселони 1992. почетак нове. Први пут је дозвољено НБА играчима да наступају за националне тимове, чиме је настао мит о америчком „дрим тиму“. Адекватан назив за екипу у којој су Мајкл Џордан, Лери Бирд, Меџик Џонсон, Џон Стоктон, Карл Мелоун, Скоти Пипен, Чарлс Баркли, Патрик Јуинг… Вратили су олимпијско злато у постојбину игре просечно побеђујући противнике са 44 поена разлике и у свакој од осам утакмица постизали су више од 100.
У финалу су други пут на турниру демолирали Хрватску (117:85), али остаће записано да се није одиграо највећи меч у историји кошарке. Амерички тим снова против европске ноћне море, како су звали југословенску репрезентацију пре распада заједничке државе. Душан Ивковић, легендарни селектор те генерације, више пута је тврдио да би Југославија приграбила славу. Никада нећемо знати…
ТАНГО АРГЕНТИНО
Уместо Дудине дружине раздвојене сепаратистичким тежњама, славу је зграбила аргентинска златна генерација 2004. на Играма у Атини - Ману Ђинобили, Андрес Ноћиони, Луис Скола, Фабрисио Оберто... Аргентински танго почистио је у полуфиналу са подијума америчку репрезентацију са тада младима Леброном Џејмсом, Двејном Вејдом и Кармелом Ентонијем, али и искуснима Аленом Ајверсоном, Тимом Данканом и Стефоном Марберијем.
Американци су се први пут вратили кући без олимпијског злата откад су у међународну кошарку уведени НБА играчи. Та верзија дрим тима из 2004, која је пре полуфиналне елиминације поражена у групи од Порторика и Литваније, преименована је у кошмарни тим.
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
МИЛЕНКОВИЋЕВ ФУДБАЛСКИ ДОКТОРАТ: Блеки је својим играма залудео све на Острву!
ОД када је летос појачао Нотингем форест, Никола Миленковић игра на изузетно високом нивоу и "шумарима" ће бити потребна његова нова сјајна партија како би дошли до битних бодова у обрачуну некададашњих првака Европе када буду угостили Астон вилу на "Сити граунду" (18.30).
14. 12. 2024. у 07:40
ЦЕО БАЛКАН БРУЈИ О ОВОМЕ: Дејан Станковић чека дете - са новинарком?
Дејан Станковић не само да се развео после 23 године брака, већ - изгледа да чека и принову.
12. 12. 2024. у 19:19
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)