ЦЕЛА ОЛИМПИЈАДА У ЗАТВОРЕНОЈ ПЕТЉИ: Од петка Пекинг поприште зимских олимпијских игара какве још нису виђене
ДА ЛИ је до дисциплинованог и радишног карактера људи, финансијске и економске моћи, или пак најбољих организационих способности, тек, Азија се профилисала као најидеалније подручје за организацију најмасовнијег спортског такмичења на свету.
После Летњих ОИ одржаних у августу прошле године у престоници Јапана, Токију, домаћин Зимских игара, које почињу сутра и трајаће све до 20. фебруара, биће друга далекоисточна земља, Кина, тачније њена престоница Пекинг.
Податак за понос и историју јесте тај да ће главни град Народне Републике бити први у историји у којем су одржане обе највеће смотре спортиста (домаћин ЛОИ био 2008), а уједно после Токија 2020. и Пјончанга 2018. треће заредом које ће се одржати на азијском тлу.
С обзиром на незахвалне услове у којима се одржавају или су одржане (читај: пандемија вирус корона), делује да МОК није могао да изабере боље домаћине који су свету показали да могу да изађу као победници у нефер борби са невидљивим противником и организују квалитетно такмичење у специфичним условима.
Слично као Токио, и Пекинг је потегао за применом здравствених и безбедносних протокола, као и ограничењима јавног присуства манифестацији.
Иако су се организатори надали да ће присуство домаћих навијача у ограниченом капацитету бити дозвољено, појава омикрон соја и пораст новозаражених је тај план обуставило. На крају је договорено да ће бити дозвољено уживо праћење такмичења само одређеним групама гледалаца.
Што се тиче такмичара, поред тога што је услов за наступ био да буду потпуно вакцинисани или поседују сада већ фамозно медицинско изузеће, они ће слично као њихове колеге у Јапану, од доласка у Пекинг па до краја свог учешћа функционисати у такозваном балону, који су овог пута организатори назвали "затворена петља".
Од званичника МОК преко спортиста до волонтера и радника у хотелима, нико неће моћи да напусти мрежу званичних места када уђе. Свако ко стигне из иностранства ући ће у затворену петљу по доласку на аеродром, возећи се одређеним аутобусима и возовима од хотела или села до догађаја. Уз то, сви они ће се свакодневно тестирати на ковид 19, а евентуални позитивни налази значиће дисквалификацију.
Учешће је узело 91 нација, 2.871 спортиста у седам спортова, 15 дисциплина (алпско скијање, биатлон, боб, скијашко трчање, карлинг, уметничко клизање, хокеј, скијање слободним стилом, нордијска комбинација, ски-скокови, сноубординг, санкање, брзо клизање, скелетон и брзо клизање на кратким стазама) и све то стаће у рекордних 109 догађаја.
Нашу земљу ће представљати само два такмичара, најмање од када наступама под именом Србија - скијаши Невена Игњатовић којој ће ово бити четврте Игре и Марко Вукићевић (треће). У Ванкуверу 2010. смо имали чак десет учесника, Сочију 2014. осам, а пре четири године у Пјонгчангу четири.
Заставу на сутрашњој церемонији отварања која ће се одржати на Пекиншком националном стадиону (на истом месту биће и затварање), званом "Птичје гнездо" носиће Вукићевић. Очекује се да манифестацију отвори председник државе Си Ђинпинг.
Са Запада је сенку на догађај покушала да баци "алијанса" окупљена око САД. Као разлог за покретање таквог чина наводи се наводни наставак "геноцида" и "кршење људских права Ујгура", туркијског народа који претежно живи у покрајини Синђан где чини етничку већину. Из тог разлога су САД, Канада, Аустралија, Белгија, Данска, Естонија, В. Британија, тзв. Косово, Тајван и Литванија одлучиле да на отварање не шаљу своје дипломатске представнике.
Олимпијско село
СМЕШТЕНО јужно од Националног олимпијског спортског центра, олимпијско село чине 20 стамбених зграда чијих ће се 330.000 метара квадратних користити као стамбени и пословни простор. Пројектовано је 2.338 лежајева за олимпијце и 1.040 кревета за параолимпијце. Поред Пекинга, нека од такмичења ће се одржати у Јангћингу и Џангђијакоу, префектурама главног града.
Кинеским званичницима није у том контексту добродошао и скандал са "нестанком" некадашње тенисерке Шуаи Пенг која је преко друштвених мрежа оптужила високог државног функционера за сексуално злостављање након чега неколико дана није била виђена у јавности. Убрзо је пронађена и тада је негирала било какве оптужбе да се поменути злочин десио, што је велика већина светске јавности протумачило као покушај цензуре и заташкавања тамошњих власти. Зато су домаћини и посегнули за превентивним мерама којима спортистима забрањују јавне говоранције о људским правима и свиме што се противи олимпијским начелима, односно критикује државне законе. Ко то не буде поштовао, биће кажњен.
Што се тиче самог спорта, нама у Србији ће поред скијашких надметања, слалома и велеслалома, где ћемо између осталог моћи да навијамо за наше репрезентативце, али и гледамо асове попут Американке Микаеле Шифрин која напада три злата, најзанимљивије бити праћење хокејашког турнира.
Титулу бране Руси који су пре четири зиме у финалу били бољи од Немаца (4:3 после продужетка). Међу фаворитима је увек присутна Канада, трећа са прошлог такмичења и ранији двоструки узастопни шампион, као и скандинавске земље Шведска и Финска. Не треба олако схватити ни Американце, који иако не могу да рачунају на играче који наступају у НХЛ лиги, поседују велики квалитет, као ни Чешку. Такође, вреди "око бацити" и на ски скокове где ће неприкосновени Јапанац Рјоју Кобајаши покушати да након освајања турнеје "Четири скакаонице", у Пекингу потврди доминацију.
Нема сумње да нас у наредних 15 дана очекује сијасет узбудљивих надметања, вероватно и по које исписивање историје у којима ће истински љубитељи зимских спортова уживати. А за оне којима то није ћеф, сигурно да ће занимацију моћи да пронаћу на другим местима.
Тачно месец дана од дана отварања, на истом месту ће почети и Зимске параолимпијске игре које ће трајати до 13. марта. Затим ће олимпијска бакља бити предата италијанском Милану као следећем домаћину 2026. године.
Панда и лампион маскоте игара
МАСКОТЕ предстојећих ЗОИ су панда "Ледени Дун Дун" и лампион "Снежни Жунг Жунг" који симболизирају физичку снагу спортиста, али истрајност и инспиративни олимпијски дух. Слоган Игара гласи "Заједно за будућност коју делимо".
Очекује се присуство 15.000 новинара и 12.000 особља радиодифузних сервиса који ће помоћи да путем ТВ пријемника четири милијарде гледалаца испрати такмичење.
Дизајн медаља заснован је на традиционалној кинеској астрономији и астрологији јер ће се смотра одржати у време прославе кинеске Нове године (година Тигра).
Буџет за организацију је износио 3,9 милијарди америчких долара.
Препоручујемо
РАСПИСАН КОНКУРС У НЕГОТИНУ: За спортске организације и клубове 39,5 милиона динара
02. 02. 2022. у 15:27
ШВЕДСКА КРУНА: "Викинзи" славе рукометаше, петоструке шампионе Европе
31. 01. 2022. у 22:39
АМЕРИ КАЖУ ДА ЈЕ ОН МВП: Јокић гледа у леђа невероватном плеју Оклахоме
ГЛАВНИ ривал Николе Јокића у борби за МВП-а, Шеј Гилџес Александер вечерас ће имати лепу прилику да покаже зашто га многи сматрају првим фаворитом за престижну награду када његова Оклахома буде угостила Кливленд кавалирсе у "Пејком центру" (1.30).
16. 01. 2025. у 14:30
ШОК У МЕЛБУРНУ! Данил Медведев избачен са Аустралијан опена 2025!
Аустралијан опен 2025 не да је постао интересантан, него се ређају све невероватнија од невероватнијих вести. Најновија гласи: пети тенисер света Данил Медведев је завршио са учешћем на првом гренд слему у сезони, иако је, пун себе, по доласку у Мелбурн рекао да је "имао најбоље зимске припреме у животу".
16. 01. 2025. у 16:55
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)