ЖУПЉАНИ ДИЖУ СПОМЕНИК ШТЕФАНИКУ: Пилотирао као подршка српској војсци и народу при повлачењу према Косову и Метохији

С. Б.

28. 05. 2021. у 06:33

УЗ словачку помоћ, Александровац ће до краја октобра добити споменик посвећен једном од тројице оснивача Чехословачке и њеном првом министру одбране и идејном творцу модерне Словачке потпуковнику Милану Растиславу Штефанику (1880-1919).

ЖУПЉАНИ ДИЖУ СПОМЕНИК ШТЕФАНИКУ: Пилотирао као подршка српској војсци и народу при повлачењу према Косову и Метохији

Фото: Инфо служба Општине Александровац

Како сазнају "Новости", подизање овог обележја било је разлог сусрета делегације Амбасаде Словачке предвођене секретаром Борисом Кончеком, са представницима Општине, институција културе и туризма Александровца.

Откуд Штефаник, својевремено неустрашиви пилот, а касније генерал и дипломата у жижи интересовања међу Жупљанима? Баш је на територију ове општине принудно слетео 6. новембра 1915. године, када је пилотирао као подршка српској војсци и народу при повлачењу.

- Можемо да претпоставимо да је Штефаников авион слетео негде у винограду, али ипак, размишљамо о репрезентативним локацијама које ће бити видљиве, попут простора код Музеја винарства и виноградарства или парка Средње школе "Свети Трифун" - каже нам Мирко Михајловић, председник општине Александровац. - Разговарали смо о споменику, али и о другим могућностима за сарадњу. Словачка је земља која у свему подржава Србију и осведочени нам је пријатељ.

Није искључено и да се овом лепом пројекту прикључи и Амбасада Француске, будући да је Штефаник био пилот њихове авијације. Историчар Иван Брборић, директор Завичајног музеја Жупе каже да је Штефаник био са механичарем Мишел Бордоом у авиону када су погођени изнад Шумадије. По слетању код Александровца запалили су летелицу да не би пала у руке непријатељима.

Фото: С. Б.

- Наш народ му је несебично помогао, пружајући му храну, воду и уточиште - прича Брборић. - Потом су наставили повлачење и прешли 120 километара за седам дана. Из Жупе је дошао до Бруса, преко Јанкове клисуре, Блаца и Куршумлије, кренуо пут Приштине. Непосредно пре него што се придружио Србима у збегу, рањен је у оружаном сукобу и лечио се у Косовској Митровици.

Потом је, баш са Космета, кренула прва званично призната, медицинска евакуација авионом у историји! Са рањеним Штефаником, чувени француски авијатичар капетан Луи Полан (1883-1963) прелетео је кањон Белог Дрима, и по густoј магли превалио 200 километара! Слетели су надомак Валоне, а потом дошли до Рима.

Жупљани верују да би Штефаник после Великог рата сигурно обишао Александровац да је само дуже поживео. Нажалост, погинуо је у авионској несрећи 1919. у Иванки на Дунаву. Стигао је, међутим, да уради много. Са Томашем Масариком и Едвардом Бенешом, један је од оснивача Чехословачке 1918. године. Успешно се бавио природним наукама и филозофијом, освојио је Мон Блан, водио метеоролошке и астрономске станице широм света, радио на спектрографији, соларној физици. Стекао је и звање официра Легије части 1917. Флота Владе Словачке данас носи Штефаниково име, као и аеродром у Братислави, Опсерваторија "Клет", Академија оружаних снага, али и мала планета 3571, откривена 1982.

ОД АЛЕКСАНДРОВЦА ДО ПРИШТИНЕ

КОЛИКО Словачка негује сећање на Милана Растислава Штефаника показује и то што један од најпознатијих ултрамаратона у овој земљи, носи назив "Штефаник трејл". И управо се одржава у знак сећања на марш од Александровца до Приштине, такође дуг 120 километара. У Словачкој га трче од брда Брадло, где је Штефаникова гробница, до споменика и трга у Братислави који носе његово име.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕРИДИАН ФОНДАЦИЈА – ОД СРЦА СА ЉУБАВЉУ ЗА ЗДРАВСТВЕНЕ УСТАНОВЕ У СРБИЈИ