ЖУПЉАНИ ДИЖУ СПОМЕНИК ШТЕФАНИКУ: Пилотирао као подршка српској војсци и народу при повлачењу према Косову и Метохији
УЗ словачку помоћ, Александровац ће до краја октобра добити споменик посвећен једном од тројице оснивача Чехословачке и њеном првом министру одбране и идејном творцу модерне Словачке потпуковнику Милану Растиславу Штефанику (1880-1919).

Фото: Инфо служба Општине Александровац
Како сазнају "Новости", подизање овог обележја било је разлог сусрета делегације Амбасаде Словачке предвођене секретаром Борисом Кончеком, са представницима Општине, институција културе и туризма Александровца.
Откуд Штефаник, својевремено неустрашиви пилот, а касније генерал и дипломата у жижи интересовања међу Жупљанима? Баш је на територију ове општине принудно слетео 6. новембра 1915. године, када је пилотирао као подршка српској војсци и народу при повлачењу.
- Можемо да претпоставимо да је Штефаников авион слетео негде у винограду, али ипак, размишљамо о репрезентативним локацијама које ће бити видљиве, попут простора код Музеја винарства и виноградарства или парка Средње школе "Свети Трифун" - каже нам Мирко Михајловић, председник општине Александровац. - Разговарали смо о споменику, али и о другим могућностима за сарадњу. Словачка је земља која у свему подржава Србију и осведочени нам је пријатељ.
Није искључено и да се овом лепом пројекту прикључи и Амбасада Француске, будући да је Штефаник био пилот њихове авијације. Историчар Иван Брборић, директор Завичајног музеја Жупе каже да је Штефаник био са механичарем Мишел Бордоом у авиону када су погођени изнад Шумадије. По слетању код Александровца запалили су летелицу да не би пала у руке непријатељима.

Фото: С. Б.
- Наш народ му је несебично помогао, пружајући му храну, воду и уточиште - прича Брборић. - Потом су наставили повлачење и прешли 120 километара за седам дана. Из Жупе је дошао до Бруса, преко Јанкове клисуре, Блаца и Куршумлије, кренуо пут Приштине. Непосредно пре него што се придружио Србима у збегу, рањен је у оружаном сукобу и лечио се у Косовској Митровици.
Потом је, баш са Космета, кренула прва званично призната, медицинска евакуација авионом у историји! Са рањеним Штефаником, чувени француски авијатичар капетан Луи Полан (1883-1963) прелетео је кањон Белог Дрима, и по густoј магли превалио 200 километара! Слетели су надомак Валоне, а потом дошли до Рима.
Жупљани верују да би Штефаник после Великог рата сигурно обишао Александровац да је само дуже поживео. Нажалост, погинуо је у авионској несрећи 1919. у Иванки на Дунаву. Стигао је, међутим, да уради много. Са Томашем Масариком и Едвардом Бенешом, један је од оснивача Чехословачке 1918. године. Успешно се бавио природним наукама и филозофијом, освојио је Мон Блан, водио метеоролошке и астрономске станице широм света, радио на спектрографији, соларној физици. Стекао је и звање официра Легије части 1917. Флота Владе Словачке данас носи Штефаниково име, као и аеродром у Братислави, Опсерваторија "Клет", Академија оружаних снага, али и мала планета 3571, откривена 1982.
ОД АЛЕКСАНДРОВЦА ДО ПРИШТИНЕ
КОЛИКО Словачка негује сећање на Милана Растислава Штефаника показује и то што један од најпознатијих ултрамаратона у овој земљи, носи назив "Штефаник трејл". И управо се одржава у знак сећања на марш од Александровца до Приштине, такође дуг 120 километара. У Словачкој га трче од брда Брадло, где је Штефаникова гробница, до споменика и трга у Братислави који носе његово име.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НЕ МОЖЕ ДА САКРИЈЕ ТУГУ: Дарко Лазић потпуно сломљен, јавно се огласио (ФОТО)
ПЕВАЧ се присетио свог покојног оца...
28. 04. 2025. у 19:35
Коментари (0)