ДВА ЈЕЗИКА ЗА ОСВАЈАЊЕ НАУКЕ: Удружење из Руског Крстура охрабрило средњошколке примерима "билингвалних" научница
УЧЕНИЦЕ средњих школа, које похађају наставу на матерњем језику неке од националних мањина у Србији и желеле би да се баве науком, охрабрене су пројектом "Билингвалне СТЕМ научнице", који је осмислило Удружење грађана "РуСТЕМ" из Руског Крстура.
Пројектом је представљено 11 жена, које су завршиле средњу школу на русинском, мађарском, словачком и бошњачком језику, а потом, студирајући на српском, постигле највиша звања у такозваним СТЕМ дисциплинама: Science (наука), Technology (технологија), Engineering (инжењерство) и Mathematics (математика).
- Примећено је да се у свету, генерално, девојчице мање одлучују за бављење науком, а посебно у срединама где живе као припаднице националних мањина. Постоје предрасуде да наука није за жене, а уочено је и да нема довољно узора на које би се девојчице угледале - објаснила је мотиве за покретање пројекта чланица УГ "РуСТЕМ" Наталија Будински, професорка математике и директорка Основне и средње школе са домом ученика "Петро Кузмјак" у Руском Крстуру.
НЕОПРАВДАН СТРАХ РОДИТЕЉА
Олена Папуга из Руског Крстура, државна секретарка у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог, каже да је пројекат "Билингвалне СТЕМ научнице" показао да је неоправдан страх родитеља да им деца, ако средњу школу похађају на матерњем мањинском језику, неће моћи успешно да студирају на српском.
Кроз пројекат "Билингвалне СТЕМ научнице" своја искуства у школовању на два језика и бављењу науком (биологијом, физиком, технологијом, математиком, хемијом, урбанизмом и медицином) изнеле су Ивана Будински, Јасна Папуга и Сандра Бучко (завршиле гимназију на русинском у Руском Крстуру), Зденка Дудић (матерњи словачки) из Бачког Петровца, Незрина Куртановић (бошњачки) из Новог Пазара и припаднице мађарске заједнице Берта Барта Холо и Ева Ловра из Бачке Тополе, Изабела Фабри Галамбош и Теодора Гајо из Новог Сада, Хајналка Пожар из Суботице и Каталин Месарош Сечењи из Сенте.
- Пројекат, који је подржало Министарство просвете, науке и технолошког развоја, резултирао је брошуром, намењеном као подстрек девојчицама од 14 до 18 година. Брошуру смо презентовали у Палати Србије у Београду, на иницијативу Гордане Чомић, министарке за људска и мањинска права и друштвени дијалог, која се одушевила пројектом - рекла је професорка Будински.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)