КАМЕН ПОСМАТРАН ДРУГАЧИЈИМ ОЧИМА: Изложба "У камену светлости траг" отворена у Природњачком центру Србије (ФОТО)

З. Глигоријевић

02. 06. 2021. у 22:11

ОТВАРАЊЕМ гостујуће изложбе „У камену светлости траг“, данас је у Природњачком центру Србије у Свилајнцу, отвореном пре шест година, почела летња сезона ове установе која је јединствен спој науке, образовања, културе и туризма у овом делу Европе.

КАМЕН ПОСМАТРАН ДРУГАЧИЈИМ ОЧИМА: Изложба У камену светлости траг отворена у Природњачком центру Србије (ФОТО)

Фото: З. Глигоријевић

Изложба је организована поводом 150 година сарадње Аустрије и Србије у области геолошких истраживања и плод је сарадње Природњачког центар Србије Свилајнац, Аустријског културног форума и Рударско-геолошког факултета у Београду.

- Изложбу чине минерали, који су веома „кокетни“ и посетиоце привуку на први поглед, јер су сјајни, лепи и имају дивне форме, и стене, у које се људи заљубљују на други поглед. Надам се да ће људи камен гледати другим очима и да ће да се да се запитају због чега Србија има баш тај камен – оценила је приликом отварања изложбе проф. др Kристина Шарић са Рударско-геолошког факултета, која је и ауторка изложбе.

Она је додала да је Природњачки центар први пут посетила пре 10 година, када у објекту није било ни пода, а вулкан је изгледао као велика, анемична, бетонска купа, а данас је јединствен експонат. Захваљујући великом ентузијазму стручњака и запослених, Природњачки центар је допринео да се Србија подигне на лествицу институција које негују и поштују научни и образовни ентитет.

Др Адријан Фајкс, представник Аустријског културног форума, рекао је да је изложба „диван пројекат, коиј спаја науку, историју и уметност, даје увид у аустријско-српску колегијалност и пријатељство на пољу геологије, које траје упркос политичким превирањима.

- Изложба нас води кроз два путовања. Прво је кроз 150 година српско-аустријског истраживања, које је резултирало значајном геолошком мапом Србије и открићем Алпа и Динарида. Друго је научно-уметничко путовање, повезано са поларизационим микроскопом, који је Аустрија 2002. године поклонила Рударско геолошком факултету. Професорака Шарић је припремила експонате са факултета, али и дивне слике, које су геолошки вредне, али које треба сматрати и уметничким делима, у којима се време искристализовало и захваљујући којима се на јединствен начин може ступити у дијалог са темељеним питањима човечанства – рекао је Фајкс.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАПАД У НЕВЕРИЦИ: Ево шта је управо саопштио потпредседник руске владе Дмитриј Чернишенко