УРЕЂУЈУ ПАРК У СЛАВУ ЋИРИЛИЦЕ: Општина Бајина Башта пример чувања српске културе, на клупама исписују цитате наших писаца
ОПШТИНСКО веће Бајине Баште прихватило је одборничку иницијативу да се у центру града уреди - Парк ћирилице. Покрај Дрине одржава се и јединствена манифестација у нашој земљи "Ћирилична баштина", а у непосредној близини, у чувеном средњовековном манастиру Рача траје престижна "Рачанска повеља".
Сред актуелног стварања српског новоговора око кога се "ломе копља", овај град постао је у држави најсветлији пример чувања српске културе.
- Реч је о парку у центру Бајине Баште. У времену када је наше писмо све мање заступљено у свакодневној употреби, ћирилица ће бити промовисана кроз мобилијар у парку, на клупама ће бити исписани цитати наших писаца, као и на подлози дечјег игралишта. Поставићемо информативне табле о историји и значају ћирилице, о чувеној рачанској преписивачкој школи, а из ваздуха ће се видети да парк има облик ћириличне графеме Ћ - рекао је Синиша Спасојевић, одборник у Скупштини општине Бајина Башта, а парк ће се градити на његову и на иницијативу Ивана Марковића.
Председник општине Весна Ђурић предложила је да се основна школа у Рачи уреди и да временом прерасте у музеј ћирилице.
У Бајиној Башти је недавно, од 21. до 24. маја, одржана манифестација посвећена српском језику и очувању ћирилице, трећа по реду "Ћирилична баштина".
У манастиру Рача, све до Велике сеобе под Чарнојевићем, рачански монаси одржавали су чувену преписивачку школу, захваљајући њима сачувана су не само најзначајнија средњовековна дела, већ и српска писменост и култура, у најтежим временима за народ.
У сеоби, рачански монаси попут Јеротеја, Христифора и Кипријана, одлазе пут Сент Андреје и Фрушке горе. У историји српске књижевности, они су прва генерација српских "грађанских писаца" јер су развили обрисе будућег српског романа, путописа, чак и афоризма. Они су изградили пут, којим је касније под балканским небом закорачио просветитељ Доситеј Обрадовић, у трећој генерацији наших писаца.
У витринама рачанске ризнице чува се фототипско издање првог српског путописа, блиског византијском жанру - маритиме, "Путешествије к граду Јерусалиму" (1721) Јеротеја Рачанина. Рукописи Рачана данас су расути по Европи, највише их је у београдским збиркама, у Прагу, Загребу, Новом Саду, Болоњи, Сент Андреји, у Цавтату, на Цетињу...
ПАВИЋ И СРПСКИ КЛАДЕНАЦ
ПИСАЦ Милорад Павић, један од најзначајнијих професора српске књижевности 18. века, записао је у манастиру Рача "Надгробни запис 20. столећу", а посветио га је монасима Јеротеју и Кипријану.
"Црни нас ветрови угнаше у столеће двадесето, као у дубоки кладенац. По жутом ветру протнусмо се кроза њ, као на иглене уши. Ево, у зеленом ветру испловљавамо на другу страну. А неки, богами, осташе онде навек, у црвен ветар зазидани. Није могуће на широком времену пливати, ако се из кладенца не изађе" - записао је Павић.
Бајина Башта, судећи по настојањима општинара, нашла је најбољи пут да се из кладенца изађе.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)