ЈЕВРЕЈИ УПОЗОРАВАЈУ НА РАСТ АНТИСЕМИТИЗМА: У Суботици одржана комеморација жртвама Холокауста
ПОЛАГАЊЕМ венаца на споменик страдалим Јеврејима код некадашњег гета,на Тргу јеврејских жртава, комеморативним скупом у Синагоги и полагањем венаца на споменик жртвама Холокауста у њеном дворишту данас је у Суботици обележена годишњица депортације суботичких Јевреја.
На данашњи дан 1944.године у Аушвиц и друге нацистичке концетрационе логоре депортовано је више од четири хиљаде припадника овог народа свих народа..
По речима Роберта Сабадоша, председника Савеза јеврејских општина Србије, комеморација шаље важну поруку за будућност – да се овакво зло никад не понови.
- Сведоци смо да је у последње време изузетно повећање антисемитксих изјава, знакова који на неки начин алармирају јавност. Ако се нешто дешава на друштвеним мрежама то не значи да није видљиво,то остаје у људима, у њиховој психи и утиче на понашање људи који то узимају здраво за готово – поручио је Сабадош.
– Зато позитивним примерима морамо да покажемо да оно што је било може да се понови уколико нисмо до краја опрезни са дешавањима која су око нас. Забрињавајуће повезивање Јевреја са ковидом, појавили су се плакати са кукастим крстом и срамним натписима. Јеврејска заједница у Србији је веома забринута због тога и тражили смо реакцију државних органа.
Обраћајући се на комеморативном скупу, градоначелник Стеван Бакић подсетио је да је Јеврејска заједница дала немерљив допринос развоју града од друге половине 18. века.
- Њена трагедија је историјска, људска, али и трагедија духа једне урбане средине која је осиромашена и лишена доприноса оних који се никада нису вратили са страдалног пута, на који су их послале слуге фашизма и нацизма – поручио је градоначелник Стеван Бакић. - Ове године обележава и осам деценија од почетка најгорег периода у историји Суботице, окупације која је за само три године нанела тешке ране свим заједницама у овом граду, како онима који су били мета прогона, тако и онима у чије име је окупатор чинио злодела. Зато никада не смемо да заборавимо ни 12. април 1941. године, који је наговестио све ужасе шовинизма који је завладао и страдања која су за јеврејску заједницу кулминирала на данашњи датум, 1944. године. Зато ћемо увек славити 10. октобар, дан када је Суботица ослобођења највећег зла које је икада морала да трпи.
Препоручујемо
ЗАПАЛИО СЕ КОМБИ КОД СУБОТИЦЕ: Полиција и ватрогасци спречили трагедију
13. 06. 2021. у 19:53
ПОДРШКА ЗАШТИТИ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ: Суботица помаже 30 еколошких пројеката
10. 06. 2021. у 17:43
ПО ЈЕДАН ПРИЈЕМ И ОТПУСТ: У лесковачкој Ковид болници на лечењу шест пацијената
16. 06. 2021. у 15:24
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)