ЂУРАЂ БРАНКОВИЋ ДОБИЈА СПОМЕНИК: Смедеревци ће коначно да исправе неправду и да се одуже оснивачу свог града
ГРАД Смедерево подићи ће споменик деспоту Ђурађу Бранковићу, оснивачу града. Овиме ће бити, по мишљењу бројних Смедереваца, коначно бити исправљена неправда нанета српском владару који је заслужан што Смедерево данас постоји.
Смедеревци су спомен-обележјима одали почаст бројним важним личностима, али до сада споменик није добио човек који је створио овај град.
- Са радошћу могу да кажем да ћемо до краја идуће године да исправимо оно што је пропуштано деценијама - најавио је градоначелник, Јован Беч.
Ово је други пут у последње три године да градска власт покреће процедуру подизања споменика Бранковићу. Прва је уследила пре три године, након петиције грађана, када је формирана комисија са задатком да утврди критеријуме, објави конкурс и изврши избор идејног решења. Међутим, свој посао комисија никада није обавила.
Градоначеник, Јован Беч ових дана обзнанио је да је покренуо званичну процедуру и оформио радну групу за реализацију ове идеје. У њој су, како је рекао, најстручнији људи који ће дати мишљење о локацији и визуелном решењу.
- Формирали смо тим стручњака који ће дати идеје за све што би требало да претходи почетку израде обележја. Са пројектом се, због његовог значаја, неће журити. Стручњацима је дато довољно времена да се дође до квалитетног решења. Септембар идуће године је реалан рок да се крене са реализацијом, а крај године да имамо споменик - каже градоначелник Беч.
Деспот Ђурађ Бранковић подигао је Смедеревску тврђаву као управно, војно, привредно, културно и црквено седиште српске Деспотовине у периоду од 1428 - 1439 године. Мудри владар последње српске престонице тврђаву је сазидао као последњу одбрану од Турака.
Она ће, својом монументалношћу означити сјај и пропаст једне блиставе епохе - српске немањићке државности.
НЕПРАВЕДНО ЗАБОРАВЉЕН ВЛАДАР
ПО многима, деспот Ђурађ Бранковић један је од најтрагичнијих и неправедно запостављених српских владара. Његова је заслуга, сматрају историчари, што је одолевајући освајачима, Србима оставио у аманет православље. Такође, деспотовим залагањем и новцима откупљене су мошти јеванђелисте и апостола Светог Луке. Као образован човек, оставио је Србима и уметничко завештање. Умро је 1456. године у Смедереву, а гробно место му се до данас не зна.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)