У СКЛАДИШТУ 200 ТОНА ЧЕКА БОЉУ ЦЕНУ: Савићи из Стриже завршили жетву пшенице на 85 хектара, у рекордном року

З. РАШИЋ

19. 07. 2021. у 05:55

СЛОЖНОЈ породици Савић ни температура од 40 степени није сметала да, на Карађорђевом брду изнад Параћина, скине пшеницу са свих 33 хектара закупљеног државног земљишта које су јесенас засејали.

У СКЛАДИШТУ 200 ТОНА ЧЕКА БОЉУ ЦЕНУ: Савићи из Стриже завршили жетву пшенице на 85 хектара, у рекордном року

Марија, Александар и Љубивоје у комбајну / Фото З. Рашић

Са последње парцеле родом баш и нису задовољни. Претходно дуго година закоровљено земљиште и недостатак кише донели су просечни род између пет и шест тона по хектару. Савићи су пак свикли на принос од око седам тона. Надају му се већ наредне сезоне јер жито гаје по свим правилима савремене агротехнике. Скинуто зрно, засад, складиште у свом амбару чекајући бољу цену, каже Александар (38).

- Пре неколико месеци откупљивачи су пшеницу плаћали 25 динара, а сад је цена пала на 20. Имамо места код куће у Стрижи за 200 тона. Толико смо и сачували, па ћемо продати касније. Обрађујемо 85 хектара, а сејемо углавном пшеницу и соју. Због суше, и принос соје ће изгледа бити испод просека, али видећемо крајем августа кад на њу дође ред за вршу - прича Александар.

Лане им је соја донела баш добру зараду јер је цена скочила на преко 80 динара, па су је ове сезоне засејали на четрдесет хектара. Колико ће је откупљивачи сада ценити - још се не зна.

Савићи баш и нису просечно пољопривредно газдинство у параћинској општини. Ратарством се баве и унапређују га генерацијама, па породица има сву механизацију, укључујући и комбајн. Захваљујући томе, Александар успева да обради 85 хектара уз помоћ породице - оца Љубивоја и супруге Марије, који прискачу у помоћ у време сетве и жетве.

Занимљиво је да је Александар професор географије који ради у две школе, а Марија је професорка физичког васпитања. Академски грађани одлично се сналазе у ратарству, а већ су, са двоје деце, обезбедили наследнике који обожавају да се играју у приколици са пшеницом.

- У време жетве на ногама смо већ у шест. Кад од претходног дана испразнимо приколице, на њиву стижемо око 10 и не враћамо се наредних дванаест сати. Радимо ударнички највише десетак дана, а имамо и добар мотив. Кад завршимо, пакујемо се и месец дана проводимо на мору. Тако радимо сваког лета, а после следи врша соје и почетак нове школске године. Тада се супруга и ја враћамо обавезама на послу - напомиње Александар.

БЕЗ УЛАГАЊА НЕМА ДОБРОГ ПРИНОСА

АЛЕКСАНДРОВА супруга Марија, која са осмехом каже да је као градско дете током жетве "физички радник", објашњава да је након удаје заволела пољопривреду. Без проблема преселила се из Параћина у село Стрижу. Тврди да у ратарству само велике површине и сопствена механизација могу да донесу зараду, те да без улагања - квалитетне обраде земљишта и заштите - нема ни доброг приноса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”