БРАНИЧЕВО ПАМТИ ЖРТВЕ ИЗ КРАЉЕВА: У Галерији савремене уметности у Пожаревцу отворена меморијална изложба

Д. НОВКОВИЋ

21. 10. 2021. у 08:10

ПОЖАРЕВАЧКА Галерији савремене уметности је домаћин изложбе "Култура сећања - ко не памти, изнова проживљава", са документима и фотографијама стрељаних у Краљеву током октобра 1941.

БРАНИЧЕВО ПАМТИ ЖРТВЕ ИЗ КРАЉЕВА: У Галерији савремене уметности у Пожаревцу отворена меморијална изложба

Фото Д. Новковић

Јер, међу страдалима је било и људи из Браничевског округа, а поставку су заједнички приредили историјски архиви и народни музеји из Пожаревца и Краљева - поводом обележавања 80 година од трагичног догађаја који је трајао од 15. до 20. октобра.

- На овој изложби, у чијем називу је стих из песме "Слобода" Бранимира Џонија Штулића, уз архивска документа су представљене и тематске слике уметника са простора бивше Југославије. Почели су да их раде почев од обележавања три деценије злочина у Краљеву, све до деведесетих година, када су, због нове идеологије, таква обележавања постала непожељна - објашњава Сузана Новчић која је, уз Мирјану Севић и Силвију Краковић, ауторка изложбе.

А, међу жртвама је било и седморо из Пожаревца, те двоје из Великог Градишта. Најмлађи је био ваздухопловни наредник Радован Павловић (25), а најстарији Светислав Васић (44), економ у краљевачкој Пољопривредној школи у Краљеву. Остали су били лимар, ложач, радник, инжењер, ковач и бравар. Три године касније, током ослобађања града на Ибру, страдали су борци из Кучева, Драгослав Лазић (24) и Милисав Павловић (23), те Јулка Павловић (44), домаћица из Пожаревца.

Фото Д. Новковић

Масовним стрељањима у Србији, у октобру 1941, претходила је злогласна "Наредба број 888" немачког генерал-фелдмаршала Вилхелма Кајтела, шефа војне команде Вермахта, да се за једног убијеног немачког војника стреља 100, а за рањеног 50 талаца. Осим у Краљеву, прве ратне године у тадашњој Југославији, масовни злочини су забележени још у Мачви и у Крагујевцу.

Зборник идентитета стрељаних

У ГАЛЕРИЈИ краљевачког Народног музеја је промовисано треће издање књиге Силвиије Крејаковић "Идентитети жртава стрељаних у Краљеву октобра 1941", коју је објавио Музеј жртава геноцида у Београду. - Уместо политичке употребе и "лицитирања" бројем убијених и именима жртава, књига је истраживачки резултат који одликује прецизност у утврђивању чињеница, околности и контекста - наглашава академик Љубодраг Димић, рецензент студије.  Г. Ћ.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О ОРЕШНИКУ Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О "ОРЕШНИКУ" Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

РУСКИ председник Владимир Путин изјавио је да бојеве главе хиперсоничног система "орешник" могу да издрже екстремне температуре, упоредиве са температуром на површини Сунца.

21. 02. 2025. у 14:16

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

БИВША градоначелница Ниша, Драгана Сотировски, која је данас приведена у великој акцији полиције против корупције, са лисицама на рукама доведeна је у зграду Управе криминалистичке полиције у Нишу.

21. 02. 2025. у 13:38

ТАСТ ОЧИТАО ЛЕКЦИЈУ ВЕЉКУ Шта је поручио зету: То у Београду није могао видети

ТАСТ ОЧИТАО ЛЕКЦИЈУ ВЕЉКУ Шта је поручио зету: "То у Београду није могао видети"

БОГДАН Родић, отац Богдане Ражнатовић, једном приликом говорио је о најмлађој ћерки која је данас удата за Вељка Ражнатовића. Богдан је тада навео да је одмах на почетку везе скренуо пажњу Вељку пажњу на то каква је његова Богдана.

22. 02. 2025. у 12:26

Коментари (0)

РАСПАРЧАВАЊЕ ХРВАТСКЕ: Шешељ о подели Балкана после преговора Руса и Амера (ВИДЕО)