СВЕТИОНИК СРПСКЕ ПРОСВЕТЕ И ДУХОВНОСТИ: Изложба у Сремским Карловцима поводом значајног јубилеја - 230 година Карловачке гимназије
У ЗАВИЧАЈНОЈ збирци у Сремским Карловцима, у петак увече је у организацији Музеја града Новог Сада, отворена изложба „Карловачка гимназија – 230 година од оснивања“.

Фото: Прес служба града
Циљ изложбе, чијем је отварању присуствовао Далибор Рожић, члан Градског већа за културу, је да упозна посетиоце и ширу јавност са историјатом ове знамените школске институције која, осим Спомен-библиотеке као најстарије и најбогатије школске библиотеке у Србији, поседује и драгоцени хербаријум који је настао крајем 18. и почетком 19. века и данас се налази у школи.
- Од свог оснивања, па до данас Карловачка гимназија представља заначајан део српске историје и културе – рекао је Рожић.

Фото: Прес служба града
- Oна је била и остала светионик српске просвете и духовности. Зато јубилеј који данас прослављамо има велики значај за све. Многи знаменити људи су били карловачки ђаци и професори и изложба је сјајна прилика за све да се упознају са богатом историјском грађом.
На изложби ће бити приказана оснивачка повеља, оригиналне фотографије, уџбеници, сведочанства, школске свеске, учила и делови гимназијских збирки, а за посетиоце је отворена од данас, 23. октобра, уз придржавање свих мера ради спречавања ширења инфекције ковид 19.
БОНУС ВИДЕО - ОВДЕ ЈЕ БИО И АТИЛА БИЧ БОЖЈИ: За тврђаву Рам кроз историју су се многи отимали
Препоручујемо

ШОК ПРОГНОЗА ЗА ОКТОБАР: Најављено да ће пасти пола метра снега! Овакве екстреме ни метеоролози не памте
ПРЕМА најавама метеоролога, октобар 2025. почеће у Србији под утицајем продора хладног ваздуха са североистока Русије који је дошао до Немачке и Пољске, али се полако приближава ка нама што ће проузроковати развој циклона у Јонском, Тиренском и делу Јадранског мора и већ 1. октобра, у среду, у вечерњим часовима на југу и југозападу Србије почеће да пада киша.
30. 09. 2025. у 20:58

"ЗАШТО МИ ПИПАШ ЖЕНУ?" Овако је почела туча на свадби у Горњем Милановцу, насрнули на доктора (ВИДЕО)
СВАДБЕНО весеље у Горњем Милановцу претворило се у хаотичну сцену када је дошло до несвакидашњег инцидента.
30. 09. 2025. у 16:10

ОГЛАСИЛА СЕ БИЉА НАКОН РАСТАНКА ОД АЦЕ ИЛИЋА: "Видећу како време пролази..."
ИАКО растављени, Биља и Аца имају велики разлог за славље.
01. 10. 2025. у 12:20
Коментари (0)