КУЛА ЋЕ ПОСТАТИ СИМБОЛ ГРАДА: Нова истраживања на археолошком локалитету "Хореум Марги" у Ћуприји

З. ГЛИГОРИЈЕВИЋ

13. 12. 2021. у 08:25

ЗАВОД за заштиту споменика културе из Крагујевца већ три године обавља археолошка истраживања на локалитету "Хореум Марги" ("житница Мораве"), односно истоимене античке насеобине која је била четврти римски град на територији Србије.

КУЛА ЋЕ ПОСТАТИ СИМБОЛ ГРАДА: Нова истраживања на археолошком локалитету Хореум Марги у Ћуприји

Наставак истраживања / Фото З. Глигоријевић

Иако се, како истиче Новак Новаковић, директор ћупријског музеја "Хореум Марги - Равно", о том римском утврђењу зна веома мало, нема дилеме да је имало статус града и било значајни трговински, војни и економски центар. Идентификована је и комплетна за оно време урбана структура - са јасно дефинисаним улицама, јавним просторима, фонтанама, термама, храмовима, ковницом новца и оружја, складиштем за жито...

- Прва археолошка истраживања на овом локалитету су обављена шездесетих година прошлог века, а после откривања остатака североистичне куле римског града, 1989, настављена су у више наврата. Очекујем да, по окончању рекострукције, тај једини приступачни део локалитета, који се налази иза зграде Музеја, постане нови симбол Ћуприје. Иначе, читав историјско локалитет се простире на чак девет хектара, али се 80 одсто комплекса налази на територији касарне, што онемогућава даља истраживања - објашњава Новаковић.

Стручњак из области археологије Марија Каличанин Крстић додаје да су радови још у фази откривања бедема североисточне куле, па ће касније све бити конзервирано и припремљено за презентацију јавности.

- Римски град је на простору ушћа Раванице у Велику Мораву постојао од другог до четвртог века, као значајно и безбедно место на раскрсници путева којима су пролазиле легије - истиче Марија Каличанин Крстић, напомињући да, иако је целокупан археолошки материјал обрађен и предат ћупријском музеју, на локалитету има још много посла, јер постоји стална потреба за анализама и документовањем.

СЛУЧАЈНОСТ

СЕВЕРОИСТОЧНА кула, која је служила за одбрану града, пронађена је случајно - приликом проширења капацитета зграде Поште која се, до 1993, налазила на месту данашњег музеја. То је једина лоцирана кула, претпоставља се да их је било више, али даља истраживања на том плану нису обављана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АКО ФАГОТ НЕ УБИЈЕ БАР 30 НИЈЕ ИСПЛАТИВ: Генерал Јелесије Радивојевић, унук јунака истог имена, о биткама на Косову у лето 1998.

АКО "ФАГОТ" НЕ УБИЈЕ БАР 30 НИЈЕ ИСПЛАТИВ: Генерал Јелесије Радивојевић, унук јунака истог имена, о биткама на Косову у лето 1998.

КАДА су 1962. сахрањивали Јелесија Радивојевића у Дрежнику на Златибору кажу да је још увек имао "сиво" око паса, на месту где га је стезао војнички опасач.

21. 07. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ГОТОВО ЈЕ! Алекса Аврамовић напустио Партизан, позната и наредна дестинација