У НОВОМ САДУ РЕШЕН ВИШЕДЕЦЕНИЈСКИ ПРОБЛЕМ: Нови допринос заштити животне средине

Novosti online

02. 03. 2022. у 14:24

НОВИ Сад успео је да реши вишедеценијски проблем и уклони све радиоактивне громобране. Чланица Градског већа за екологију Мира Раденовић изјавила је да је Град је у сарадњи са стручњацима ПМФ-а успео да постави нове уређаје.

У НОВОМ САДУ РЕШЕН ВИШЕДЕЦЕНИЈСКИ ПРОБЛЕМ: Нови допринос заштити животне средине

З. Грумић

У протеклој деценији Нови Сад је на бројне начине допринео заштити животне средине константним улагањима у пројекте који омогућују да Нови Сад сија својом пуном лепотом, али и чувају здравље Новосађана и будућих генерација. У екологију, кроз бројне пројекте уложено чак две и по милијарде

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић недавно је на свом профилу на Инстаграму поделио са грађанима пројекте који, како је нагласио - представљају трајну промену односа према околини - истакавши изградњу компостног поља, покретање географско-информационог система што је увод у Катастар зелених површина, подршку грађанима у набавци нових бицикала, пројекат "Претворимо кварт у парк", изградњу регионалне депоније, заливних система, реконструкције десет паркова…

Вучевић је навео и да је решен вишедеценијски проблем са радиоактивним громобранима, а како чланица Градског већа за екологију Мира Раденовић каже реч је о веома опасним уређајима.

- Уколико се са радиоактивним уређајима неадекватно управља могу бити изузетно опасни и могу угрозити здравље људи уколико дођу у блиски контакт са оштеценим громобраном. Град је у сарадњи са стручњацима ПМФ-а, успео да уклони све громобране и замени их новим брзостартујућим безбедним уређајима – каже Раденовић.

Подсећамо, радиоактивни громобрани постављени су шездесетих година прошлог века и то на местима о којима није вођена евиденција, а реч је о уређајима који су извор јонизујућег зрачења.

ВАЖНО И ОНО ШТО СЕ НЕ ВИДИ „ГОЛИМ ОКОМ“

Међутим, уз пројекте који су реализовани и видљиви „голим оком“ грађана, важан корак за Српску Атину била је и поставка постулата управљања животном средином, а у последњих пет година као темељ за добру припрему израђена су нова стратешка документа која стварају темеље за планове управљања отпадом, како на регионалном, тако и на локалном нивоу, затим за регионални систем управљања отпадом, изградњу система за прераду зеленог отпада и много других важних пројеката који унапређују еколошке стандарде Новог Сада, као и за примарну сепарацију за коју су већ предузети први кораци.

 
ПОСТАВЉЕНО 70 ПОДЗЕМНИХ КОНТЕЈНЕРА

Наиме, за 2022. најављено је постављање више од 70 подземних контејнера, а како Раденовић објашњава постављање нових подземних контејнера представља корак ка увођењу система примарне сепарације на територији града.

- Контејнери се свуда где за то постоји могућност постављају у пару. Идеја је да кад саградимо савремени регионални центар управо подземни контејнери преузму улогу одвојеног сакупљања отпада по систему мокре и суве канте, каже Раденовић и подсећа да у подземне контејнере стане већа количина отпада, као и да не шире непријатан мирис, каже Раденовић.

А када је реч о отпаду, велики корак за Нови Сад представља и пројекат пројекат увођења система за управљање отпадом.

- Увођење овог система у складу са свим правилима заштите животне средине је изузетно захтеван посао посебно кад крећемо од нуле. То захтева спремност свих учесника у систему да се максимално ангажују како би нова правила и заживела – сматра Раденовић.

Подсећамо, Нови Сад је током претходних десет година уложио чак 2,5 милијарде у екологију и заштиту животне средине, а план је да се овај тренд настави.

- Све урађено је само показатељ у ком правцу ће се наш вољени град развијати, нашој деци ћемо оставити чистији и зеленији Нови Сад – рекао је недавно градоначелник Милош Вучевић

(НС Уживо)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”