ИВИЧЊАЦИ ПРЕВИСОКИ, РУПЕ ОПАСНЕ: Истраживање Европског центра о приступачностуи јавних простора у Ваљеву

Б. ПУЗОВИЋ

16. 03. 2022. у 08:25

ПРЕМА истраживању које је спровео овдашњи Европски покрет, житељи Ваљева желе да места за остављање аутомобила буду боље уређена, да буде више јавних паркиралишта и гаража, али и површина за шетњу, те да ивичњаци и тротоари буду такви да грађани могу безбедно да се крећу, а да улази у јавне објекте буду приступачни.

ИВИЧЊАЦИ  ПРЕВИСОКИ, РУПЕ ОПАСНЕ: Истраживање Европског центра о приступачностуи јавних простора у Ваљеву

Светлана Јанковић Бељански, Фото Б. Пузовић

Општи утисак половине од укупно 300 анкетираних је да град на Колубари представља удобно место за живот и приступачан је за кретање, али одговори на конкретна питања били су сасвим другачији...

Чак 97 одсто грађана сматра да су, на пример, ивичњаци високи и оштри. Више од 80 одсто њих је истакло да рупе на тротоарима и коловозу угрожавају безбедно кретање, а безмало 85 одсто анкетираних сматра да непрописно паркирани аутомобили угрожавају кретање.

- Интересантно је да је студијом о приступачности велики број објеката оцењен као негативан, али то нас не обесхрабрује - каже активисткиња ваљевског огранка Европског покрета у Србији Светлана Јанковић Бељански.

- Има и позитивних примера, као што су улаз у зграду Градске управе, или поједини пешачки прелази. Дом здравља и аутобуска станица оцењени су делимично позитивно, тако да треба радити на унапређењу приступачности за све људе. Зато је увођење концепта универзалног дизајна веома значајно. Од Градске управе очекујемо да прописе и усвојене планове адекватно примењује, да се архитектонске баријере уклањају, да се бар у три године један јавни објекат и улица учине приступачнијим.

Светлана Јанковић Бељански, Фото Европски покрет Ваљево

Резултати истраживања о доступности јавног простора у Ваљеву и могућностима за унапређење у овој области, које је спровео Европски покрет у Србији, показују да је 29 одсто анкетираних дало најнижу оцену несметаном кретању особа са инвалидитетом. Уз то, готово трећина је негативно оценила и неометаност кретања мајки са децом, што сваки пети Ваљевац види као проблем и када су у питању старије особе.

- Као најнеприступачније јавне објекте испитаници су истакли Главну пошту, све судове, Фонд здравственог осигурања, Стоматолошку амбуланту, Библиотеку, Железничку станицу, Гимназију, пешачки мост на Колубари, паркинг-места и аутобуска стајалишта - каже Светлана Јанковић Бељански.

- У анкетирању посредством друштвених мрежа, проблем регулисања паркирања се издвојио као приоритет, јер тренутно највише онемогућава кретање пешака, првенствено особа са инвалидитетом, старијих, родитеља са малом децом, најмлађих...

ДРАГОЦЕНА ПОДРШКА

ПРОЈЕКАТ "Акција јавног заговарања унапређења приступачног окружења у Ваљеву - Ка универзалном дизајну" спроводи Траг фондација, у оквиру програма подршке јавном заговарању "Истражи - Оснажи", који финансира влада Уједињеног Краљевства. Помоћ акцији у Ваљеву дале су активисткиње новосадске организације "Из круга Војводине", која пружа подршку женама са различитим врстама инвалидитета, те онима које су претрпеле насиље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

МОЖЕШ ЛИ ДА ПОНОВИШ ТО ШТО СИ РЕКАО? Гвардиола остао у шоку кад је чуо за Халанда