ТРСТЕНИЧКИ ДОМ ЗДРАВЉА НОСИ ИМЕ САВЕ СТАНОЈЕВИЋА:Спречио депортацију 300 Рома - Одважни доктор остаје у сећању

С. БАБОВИЋ

10. 07. 2022. у 08:30

НА дан 22. јун, давне 1898. године у Београду рођен је један од најхрабријих лекара Србије - др Сава Станојевић, који је још као 17-годишњак, гимназијалац, радио при француској војно-лекарској мисији, прошао голготу повлачења у Првом светском рату, а у Другом светском рату, у Трстенику спасао више од 300 својих пацијената ромске националности.

ТРСТЕНИЧКИ ДОМ ЗДРАВЉА НОСИ ИМЕ САВЕ СТАНОЈЕВИЋА:Спречио депортацију 300 Рома - Одважни доктор остаје у сећању

Фото: Архив "Трстеничани"

Медицину је завршио на Сорбони 1935. годне, где је одбранио докторску тезу "Прилог проучавања маларије у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца". Лечио је у Сарајеву, Дрвару, Драгачеву, Гучи, Ужицу, Смедереву и све од 1931. до 1966. године неуморно, у Трстенику. Данас, Дом здравља у овом граду носи његово име, нимало случајно.

- У јесен 1915. године повлачи се са српском војском и француском војном мисијом, пут Косова и по беспућима Албаније - истраживао је својевремено др Александар Милићевић 1998. године, у својој књизи "Др Сава Станојевић - лекар, хуманиста, патриота". - По зими, снегу и беспућу с оскудном обућом и одећом, непрекидним маршевима дању и ноћу, мучен глађу до исцрпљености и опште немоћи, најзад стиже са тројицом лекара у Скадар. После заробљавања италијанског брода од стране Аустроугара, због лажне изјаве енглеског лекара да на броду влада колера, брод бива пуштен и отеран у Италију, од луке до луке, које га нису примале, па се тако најзад обрео у Марсељу.

После Марсеља прешао је Станојевић на Корзику, а потом и у Ницу, где је похађао гимназију за српску децу. Станојевић је добро упамтио "превару" енглеског лекара. По сличном рецепту,само позивајући се на наводну епидемију пегавог тифуса, др Сава је спасао 300 Рома са периферије Трстеника, које Немци услед проглашења заразе, нису смели да депортују.

ХЕРОЈСТВО И НА ФИЛМУ

ИСТИНИТ догађај спасавања Рома из трстеничког насеља Осаоница у Другом светском рату био је инспирација за документарац "Захвалност" редитеља Јована Ранчића 1968. године.

- Никад др Сава не рече да је уморан, "не могу и нећу" - наводи Милићевић. - Сви болесни прегледани, сва деца у школама прегледана и вакцинисана. Одлази у стан болесника у граду и по селима, коњским запрегама и пешице, без обзира на временске прилике и доба дана или ноћи.

У трстеничком Дому здравља др Сава Станојевић (1898-1982) од прошлог октобра има посебно спомен - обележје - медаљон од бронзе.

Фото: Библиотека "Јефимија"

Доктор Сава у ромском насељу у Осаоници

- Носимо име по великом хуманисти, који је житељима трстеничке општине подарио најплодотворније године своје докторске каријере - записано је у званичном историјату ДЗ "Др Сава Станојевић". - У знак сећања на великана нашег здравства и хуманисту, трстенички Роми обележавају 14. октобар, Дан спасавања од немачких окупатора, као Дан захвалности. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЦО ПЕТРОВИЋ ПРОГНОЗИРАО ЕВРОЛИГАШКИ ДЕРБИ: Ево ко је по њему фаворит