ЗАШТИТА КУЛТУРНОГ НАСЛЕЂА: Рестауриран археолошки локалитет Мора Вагеи у Михајловцу код Неготина

С. М. Ј.

22. 07. 2022. у 09:15

РИМСKО војно утврђење на локалитету Мора Вагеи у Михајловцу код Неготина из доба Дунавског лимеса у потпуности је конзервирано и спремно за презентацију.

ЗАШТИТА КУЛТУРНОГ НАСЛЕЂА: Рестауриран археолошки локалитет Мора Вагеи у Михајловцу код Неготина

Фото: С.М.Јовановић

На локалитету Мора Вагеи у Михајловцу код Неготина с краја трећег и почетка четвртог века другу годину заредом рађени су конзерваторско – рестаураторски радови како би се ово војно утврђење које је у доба Римског царства чувало границу на Дунаву, сачувало од зуба времена.

Ова војна караула која је обновљена у шестом веку за време цара Јустинијана изграђено је на некадашњој левој обали Kаменичког потока, код самог његовог ушћа у Дунав, на месту тадашњег римског пута који је водио из Егете у велики римски град Аквес.

Фото: С.М.Јовановић

Гордан Јањић, археолог и музејски саветник Музеја Крајине

- Сам локалитет има културне слојеве од неолита, преко бронзаног доба, па првог века нове ере, римске цивилизације, па трећег и четвртог века, до шестог века касне антике. То су све налази који су овде нађени. Изглед који сада овде видимо тиче се шестог века, последње одбране римске границе под Јустинијаном и ово представља један квадрибургијум са једном кулом у средини. Ту су биле и подрумске просторије. У утврђењу је могао један број војника да буде смештен, који се смењивао. На пет до десет километара било је друго, па треће, четврто утврђење. Они су између себе комуницирали курирском поштом или светлосним сигналима и на тај начин чували границу која је била  на овој обали Дунава – каже археолог Гордан Јањић, музејски саветник Музеја Kрајине у Неготину.

Рестаураторско – конзерваторске радове на овој грађевини, које је финансирало Министарство културе, обавила је фирма "Тасић Митре д.о.о." из Смедерева уз стручни надзор стручњака Завода за заштиту споменика културе из Ниша и Музеја Kрајине.

Фото: С.М.Јовановић

Остаци војне карауле из периода римског лимеса

-Ово је друга година како се раде реконзерваторско – рестаураторски радови на археолошком налазишту “Мора Вагеи”. У питању је војна караула 18,5 пута 18,5 метара која је давне 1981. истраживана археолошки а потом је врло брзо је урађена и конзервација. Међутим, под утицајем атмосферских прилика та конзервација је постала трошна, дошло је до некаквих промена, девастације донекле, па је Завод за заштиту споменика културе у Нишу, на иницијативу Музеја Kрајине пре пар година покренуо пројекат реконзервације и реконструкције код Министарства културе Републике Србије, добио средства две године заредом, а извођачи радова су после изведеног тендера дошли и радили и прошле и ове године на реконзервацији овог локалитета – додаје Јањић.

Локалитет “Мора Вагеи” једно је од утврђења дуж Римске војне границе на Дунаву у Србији који се налази на прелиминарној Листи светске баштине и једино сачувано војно утврђење на Дунавском лимесу, на утврђеној војној граници, на целој обали Дунава од Бездана на ушћа Тимока у Дунав. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

АЛТА Банци награда за најбрже растућу банку у Србији