ПРОЈЕКАТ "МУЗЕЈ У ШКОЛАМА" У БАНАТУ: Изрониле тајне старих тавана
КОЈЕ тајне крију подруми и тавани откривају ових дана ученици 15 основних школа из Зрењанина.

Фото Музеј у Зрењанину
Тај истраживачки посао има циљ да се мапира и документује грађа културно-историјске важности коју житељи средњег Баната чувају у својим домовима. И на крају сви снимци и прикупљени предмети освану на - изложби.
То је друга фаза пројекта "Музеј у школама", коју зрењанински музеј организује уз подршку Министарства културе и информисања и града. Стручни тим ове акције чине академски фотограф и графички дизајнер Душан Маринковић, руководилац пројекта, историчарка Владислава Игњатов и етнолошкиње-антрополошкиње Бранка Сикимић, Ксенија Михић и Александра Ђукић. Њима помажу ученици који на увид доносе своје и породичне предмете, од комшија или пријатеља, а потом их на интерактиван начин стручно обрађују и документују путем видеа и фотографије.
- Након успешне прве фазе пројекта којим рециклирамо стару идеју интеракције ученика у основним школама и нашег музеја, иновирали смо је, тако да директно кустоси иду на терен, готово свакодневно су у школама и у контакту са ђацима који сјајно реагују и озбиљно су схватили своју улогу - истиче Маринковић, руководилац пројекта.

Фото Музеј у Зрењанину
Каже да је током лета школама у околини Зрењанина прослеђен допис у којем је до детаља описано како и где деца треба да траже старе предмете.
- Тренутно смо у Лазареву, деца равноправно, од ђака првака, па до осмака, учествују, сарађују. Да су баш били вредни, потврђују бројни предмети са сталажа креденаца у шупама, на таванима и у подрумима својих породичних, али и комшијских и кућа у околини - наставља Маринковић. Он не крије да њега највише занимају старе породичне фотографије, слике места, прослава, свадби и весеља, са разних путовања, на којима се осим изгледа одређеног места у прошлости, могу проценити и одећа, гардероба, стил и начин живота, као и неки обичаји, карактеристични за средњи Банат и равницу.
- Веома је интересантно, ја сам у школу донела играчку са тавана, са којом се играла моја бака - каже Калина, ученица петог разреда, не кријући да јој се допало и то што је научила како се попуњава музејски картон појединих предмета.
Током свог истраживања деца уче о локалној култури, музејској делатности и значају музеја, чиме се ствара и развија нова музејска публика. Многи нису знали ни сврху и значај одређених предмета јер их први пут виде - као што су преслице, стари сланици…
РИЗНИЦА НАСЛЕЂА
- СРЕДЊИ Банат је мултикултурна средина, па ће стога сав мапирани материјал представљати својеврсну ризницу његовог богатог културно-историјског наслеђа. Завршетком комплетног пројекта, односно све четири предвиђене фазе, прикупљена и документована грађа биће презентована на изложби у нашем музеју - каже Владислава Игњатов.
ГУСЛЕ
ДЕВОЈЧИЦА у селу Лазарево донела је у школу оригиналне, аутентичне гусле са длаком из коњског репа и прилично заинтересовала, како кустосе зрењанинског музеја, тако и све остале у школи.
Препоручујемо

ТУЖНА ВЕСТ СТИЖЕ ИЗ МАЂАРСКЕ: Преминуо српски кошаркашки тренер у 49. години живота
27. 10. 2022. у 10:30

МОТОЦИКЛИСТА НЕПОМИЧНО ЛЕЖИ ПОРЕД ПУТА: Тешка саобраћајна несрећа код Зрењанина
26. 10. 2022. у 19:45

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)