ОД МИРИСА СЕ КОРИСТИ ЛИМУН, ЈАСМИН И РУЖА: Тајна монаха код Варварина - Прави сапун не садржи адитиве, а прави се од три састојка (ФОТО)
ЖИВОТИЊСКЕ масти, вода и жива сода је све што је потребно да би се направила основа за добар сапун.

Foto:S.Babović
Ако се у њега додају косово,палмино или рицинусово уље, руке ће сигурно бити чисте, али неће се сушити. Управо су индустријски сапуни са јаким мирисима и парфемисани течни детерџенти највећа опасност за руке.
- Сапун треба да опере нечистоћу са коже, а да је не оштети - објашњава инжињерка пољопривреде Оливера Станојевић-Василов из Крушевца, која се бави производњом сапуна. - Руке већ имају природну масноћу која је чува.
Ко производи сапуне у већим количинама, треба да крене на јесен, са првим хладним данима. Поступак прављења траје око месец дана. Маст, и то она тврда од старих свиња и лој, перу се водом, содом бикарбоном и дестилованом водом.
Монаси у манастиру Светог Луке у Бошњану код Варварина комбинују животињске масти и кокос, палмино и рицинусово уље. То чине тзв. хладним поступком, уз помоћ штапног миксера, како би убрзали процес сапонификације. Када се сапун излије у калупе, чека се 40 дана. Евентуални вишак соде се калцификује и када се претвори у калцијум карбонат-штете нема.
- Најзахтевнији део посла је припрема материјала,односно прање свињске масти,говеђег лоја дестилованом водом у више наврата - преноси нам искуство монах Лука из манастира у Бошњану, где већ годинама производе природне сапуне.
За килограм масноће потребно је пет литара воде.
- Сапуни могу да се прозизводу кроз два поступка, хладни или топли,али у оба случаја настају уз помоћ липида, односно масти или уља која подлежу хидролизи у базној основи, овај процес зове се сапонификација - износи технолог Милош Александрић из Крушевца.
Осим мириса попут лимуна, јасмина и руже, праве сапунџије не користе ништа више. Често сапуне уопште не боје, а сигурно не убацују адитиве. Након прања, мазање креме за руке није потребно.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)