СА ВОЈСКОМ СЕ У ГРАД И ЖИВОТ ВРАЋА: Пирот и околна села у протекле две деценије напустило чак 18.000 становника

В. Ћирић

09. 12. 2022. у 06:15

ДЕМОГРАФСКА слика на подручју Пирота и околине, благо речено је очајна! Од пописа 2001. године до данашњих дана број житеља мањи је за преко 18.000.

СА ВОЈСКОМ СЕ У ГРАД И ЖИВОТ ВРАЋА: Пирот и околна села у протекле две деценије напустило чак 18.000 становника

Фото В. Ћирић

Ови подаци су градску управу дигли на ноге, па је премијерки Ани Брнабић и надлежним министарствима упућено циркуларно писмо, са предлозима да се оваком тренду стане на пут, како овај крај не би доживео демографски крах.

Подаци са последњег пописа још нису званични, али незванични кажу да у граду Пироту и седамдесетак села живи 50.099 становника. У односу на претходни попис, тај броје мањи је за око 8.000, односно за 13 одсто. Формиран је и Савет који ће се бавити демографијом и предлагати мере за побољшање стања у овој области. Први предлог је да се овдашња касарна опет активира и војска врати у Пирот где је била до 2007.

- Отварање касарне би значило много са економског, одбрамбеног, али и популационог становишта. Много младих Пироћанаца ради при војсци, али у другим градовима, где углавном путују. Повратак војске значио би повратак младих људи, али и оних који би се убудуће запослили код војске, овде радили и живели, заснивали породице - каже градоначелник Владан Васић.

Подаци о демографском суноврату у овом делу Србије, могу се добити и у овдашњем породилишту. Ту се порађају труднице и из Димитровграда, Бабушнице и Беле Паланке, па бројке показују да се и ова места празне.

Фото В. Ћирић

- У Општој болници се деведесетих година рађало између 1.300 и 1.400 беба. Тај број се смањивао из године у годину, да би сада износио око 400. Од јануара од краја новембра ове године, рођено је 70 беба мање у односу на исти период лане - каже др Владан Ђуров, начелник Гинекологије и акушерства.

Фото В. Ћирић

Др Владан Ђуров

Последњих деценија млади Пироћанци су најчешће одлазили пут Ниша, Београда, Новог Сада, али и у иностранство. На селима је ситуациоја још гора. Тамо одавно нема младих људи, а нека се и дефинитивно гасе. Најмлађи житељи су у просеку стaри 65 година.

РАЗГОВОРИ О ОТВАРАЊУ ФАКУЛТЕТА

ДРУГИ предлог је да се са Универзитетом из Ниша, са којим су већ отпочели разоговори на ту тему, отвори Факулет организације рада и информатике, што би значило да ће овде моћи да студирају млади људи и да остану у граду који је пре више година отворио неколико информатичких центара. Међу новим мерама је и издвајање за дечју установу која ће наредне године имати чак 40 милиона динара више, како би се избрисале листе чекања за упис деце у вртић, као и многобројни видови помоћи породицама са троје и више деце

ЈЕДНА ОД НАЈВЕЋИХ У СФРЈ

ПИРОТСКА касарна "Трећи пешадијски пук", својевремено је била једна од највећих у СФРЈ, са 4.000 војника и центрима за обуку граничара и других војних специјалности. Тада је носила назив "Ристо Вујошевић", и у пар наврата је проглашавана најуређенијом у држави. Током викенда, када је војска са посетом излазила у град, било је право умеће пронаћи слободно место у кафанама или посластичарницама, али и у трговинама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (1)

НАВИЈАЧИ БАРСЕ У ТРАНСУ: Лионел Меси се враћа кући?