ЗАДИВЉУЈУЋИ ДЕТАЉИ О ОБРЕНОВИЋИМА: Летњи двор у Смедереву туристима нуди невероватне податке о животу краљевске породице (ФОТО)
НЕЗАОБИЛАЗНА атракција за туристе који посете Смедерево је летњиковац династије Обреновић крај Дунава.
Овај двор, који се налази на листи непокретних културних добара као споменик културе, чувар је узбудљиве историје и бројних уметничких дела велике вредности. Некада је био затворен за посетиоце, а сада своја врата отвара два пута седмично нудећи знатижељнима задивљујуће и мало познате детаље из живота српских краљева.
Краљевска вила на падини Плавинац изнад Дунава, репрезентативни објекат Владе Србије, до 2015. била је затворена за јавност. Од 2009. године заштићени је споменик културе, а прве туристичке посете организоване су 2016. Ипак, још има прича о вили Обреновића које су остале неиспричане. Неке ће такве и остати, а неке тајне столетног двора чекају посетиоце који се одлуче да дођу и осете дух некадашње краљевине.
Оно што је познато из историје, јесте чињеница да је виноград са воћњаком и кућом "са три ложишта за парно купатило", кнез Милош купио 1827-1829. године од турског спахије, да би на имању подигао подрум са конаком. Кнез Михаило је 1865. године изградио летњиковац, такозвани Салон, којим започиње успостављање владарске летње резиденције у Смедереву.
- Мало је позната чињеница да је кнез Михаило уредио парк око летњиковца по угледу на дворац Иванка, у истоименом месту крај Дунава у Словачкој, где је годинама живео у изгнанству. Касније, краљица Наталија је са архитектом Јованом Илкићем унела значајне измене са идејом формирања летњег двора за младог краља Александра - каже мр Снежана Цветковић, историчар уметности и виши кустос Музеја у Смедереву, аутор књиге о вили Обреновића.
Oвде су направљени први терени за крикет и тенис у Србији. И данас, туристи могу да уживају у хладовини платана из времена кнеза Михаила, а ту је камен бињекташ са кога је узјахивао коње.
- Краљ Александар први пут је након крунисања у летњи двор дошао јашући на коњу из Београда до Смедерева. Краљевска породица са гостима долазила је и бродом. Тако је краљица Наталија, после проглашења Србије за краљевину, организовала излет бродом од Београда до смедеревског летњег двора - прича Цветковићева.
Летњиковац чува тајне сплетке и прве љубавне сеансе краља Александра и Драге Машин. Њихова љубав зачета је баш овде, у вили су провели медени месец и прославили прву годишњицу брака са 400 званица. Одавде је објављена срећна вест о бременитости краљице, коју је у вили прегледао француски лекар Мале за хонорар од 6.000 франака. Овде се, такође, Драга опорављала после изневерених мајчинских осећања. Ово су само неке од прича које очекују туристе приликом посете вили.
Треба поменути да се одавде водила и државна политика у време краља Александра, Тита и Слободана Милошевића. Државни послови нису смели да чекају, па су се у вили одржавале министарске седнице, долазили изасланици султана, паше, бегови, посланици. Остало је забележено да су летњи двор посетили изасланици турског султана Абдул Хамида II и донели свадбене поклоне за краљевски пар, а Драга Обреновић добила је орден од дијаманата "шефакат".
Убрзо по завршетку Другог светског рата, нови васник постала је држава, а вила добија име "Златни брег" које је задржала до данашњих дана.
Јосип Броз Тито долази овде на одмор у новембру 1953. године. Реконструисана и новоопремљена вила више пута је угостила брачни пар Броз. Последњи пут Тито је био у вили 1977, три године пре смрти.
Међу првим значајним посетама иностраних званичника, био је долазак председника Индонезије, Ахмета Сукарна, који се сусрео са Титом 1956. године. Уочи прве конференције Самита несврстаних земаља у Београду 1961. године, урађена је опсежна реконструкција некадашњег летњег двора.
Последња, можда и најважнија посета у новијој историји резиденције, јесте долазак председник НР Кине Си Ђинпинга у чију част је, након обиласка кинеске железаре, председник Србије Александар Вучић овде приредио ручак.
НУШИЋ
ОВДЕ су доношени укази о одликовањима умних Срба - Лазе Костића, Стевана Сремца, Милована Глишића, Јована Јовановића Змаја. Главни уметник двора био је Бранислав Нушић и овде је приређивао представе.
ПАЈА ЈОВАНОВИЋ ОТКУПИО ТЕПИХ
ЕНТЕРИЈЕР виле је поставка Историјског музеја Србије. У приземљу су салон, трпезарија, кухиња, а на спрату два апартмана и радни кабинет. У Салону су портрети два српска кнеза, Милоша и Михаила, и два краља, Милана и Александра. Вилу красе гарнитуре из 1780. године, теписи с краја 19. века из Азије, иконе из 18. века. Најупечатљивији је радни кабинет краља Милана у коме је персијски тепих од 500.000 чворова камиље длаке, стар три века. Приликом повлачења, Немци су однели и овај тепих, а у одаје Обреновића враћен је захваљујући сликару Паји Јовановићу, који га је откупио на једној аукцији у Паризу.
Препоручујемо
ЕКСПЛОЗИЈЕ ATACMS РАКЕТА ОДЈЕКУЈУ РУСИЈОМ: Украјински дронови запалили фабрике, блокирали летове (ВИДЕО)
У НАПАДУ украјинских дронова на Русију током ноћи запалио се резервоар за гас у Казању у Републици Татарстан и дошло је до проблема у водоснабдевању у граду Енгелс у Саратовској области, а није било повређених, саопштили су званичници.
14. 01. 2025. у 09:17
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)