НОВИ МОСТ ОЖИВЕЋЕ ПРИРОДУ: Изградњу саобраћајнице у Новом Саду пратиће значајно унапређење животне средине
ИЗГРАДЊА четвртог дунавског моста у Новом Саду, која је практично кренула минуле године отпочињањем припремних радова на траси у продужетку Булевара Европе, не само да неће угрозити постојећи биљни и свет на том простору него ће он бити очуван и додатно значајно унапређен, применом низа мера и поступака обнове подручја са око 150 хектара шума и шумског земљишта.

Изглед дела будућег моста и његове околине, на бачкој страни Новог Сада, Фото Прес служба Града
То је између осталог закључено на недавној презентацији пројеката изградње три нова новосадска прелаза преко Дунава, на којој су представљене и смернице за ревитализацију простора изградње моста, документа који је израдио тим стручњака са Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, Института за низијско шумарство и животну средину и Покрајинског завода за заштиту природе.
- Резултат ових смерница јесте изградња моста, уз повећање диверзитета станишта за биљни и животињски свет на простору дунавског међународног еколошког коридора - истакао је проф. др Саша Орловић, руководилац стручног тима.
Да би функционалност и проходност тог коридора била одржана неопходно је обезбедити обнову и континуитет зелених површина тако што ће на том простору бити посађено од 10.000 до 20.000 садница домаћих аутохтоних врста дрвећа и жбуња.
Планирано је такође значајно побољшање станишта за птице, гмизавце, водоземце и инсекте с нагласком на опрашиваче, чиме ће бити повећан и број врста и њихова укупна бројност.
- Формираћемо сензорске баште с групом биљака које повољно утичу на здравље људи као и стазе здравља, такође зоне с посебним биљним врстама - објаснио је Орловић и додао да су дате и мере за унапређење обале којима се омогућује несметана миграција животиња Дунавским еколошким коридором, као и начин осветљења моста и приобаља који не узнемирава животињски свет.

Проф. Орловић први здесна, Фото З. Грумић
На том подручју предвиђена је садња више врста дрвећа попут домаће црне и беле тополе, беле врбе и других нижих садница, што ће допринети разноврсности станишта сисара, птица, инсеката и друге фауне, а у том погледу значајно је и унапређење травних површина.
СТАНИШТА ЗА ИНСЕКТЕ
У ПЛАНУ је да се делови ових површина користе као станишта за инсекте, опрашиваче, јер бројне врсте нестају како због климатских промена тако и зато што немају места за живот и размножавање.

Фото З. Грумић
ПТИЦЕ
НА подручју око моста, који ће прелазити и преко Рибарског острва, посебна пажња биће посвећена стаништима птица. Планирана је садња дуда, леске, ораха и других врста дрвећа које су, због својих плодова, атрактивна птичја станишта а препоручујемо и да буде формирано једно мало острво за боравак птица - објашњава Орловић.
Препоручујемо

ЗИМСКЕ СЛУЖБЕ "ТРЖНИЦЕ" И "ЗЕЛЕНИЛА" НА ТЕРЕНУ: Забелео се Нови Сад, први пут ове године
20. 01. 2023. у 11:01

КОНКРУС ЗА ВАЈАРЕ : У Новом Саду у плану израда скулптуре у Дистрикту на Лиману
19. 01. 2023. у 17:20

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (1)