ЗРЕЊАНИН НЕ ЗАБОРАВЉА УРОША ПРЕДИЋА: У сусрет обележавању 70 година од смрти великог уметника (ФОТО)

Богољуб Грујић

01. 02. 2023. у 20:49

НАРЕДНЕ суботе, 11. фебруара, навршава се 70 година од смрти Уроша Предића, рођеног 7. децембра 1857. у Орловату и преминулог 11. фебруара 1953. године у Београду.

ЗРЕЊАНИН НЕ ЗАБОРАВЉА УРОША ПРЕДИЋА: У сусрет обележавању 70 година од смрти великог уметника (ФОТО)

Фото Википедија

Годишњица његове смрти, биће обележена од 8. до 11. новембра, кроз неколико манифестација које организују град Зрењанин, зрењанински Музеј, позориште Тоша Јовановић и Месна заједница Орловат.

Обележавање почиње у позоришту Тоша Јовановић, монодрамом "Ја ћу теби љуба бити", Музејског театра Музеја Крајине из Неготина, по тексту Сање Радосављевић и у извођењу глумице Љиљане Јакшић, која у монодрами оживљава лик Марије Мице Мокрањац, братанице Уроша Предића и супруге славног композитора Стевана Стојановића Мокрањца, а кроз представу се преплићу и друге знамените личности епохе. 

- За четвртак 9. фебруар у Барокној сали Градске куће у Зрењанину, планирана је промоција обновљеног и редизајнираног издања публикације "Дакле, ви сте тај Урош Предић" - поручују из зрењанинског Музеја, уз напомену да се очекује долазак представника Министарства културе и информисања Србије, Галерије Матице српске, ученика Основне школе "Урош Предић" из Орловата и града Зрењанина, а у оквиру промоције биће приказан кратки филм "Млади сликар - велика дела", дечији цртежи о Урошу Предићу настали у оквиру пројекта зрењанинског Музеја, Мали кустоси - велике приче.

ПОРТРЕТ СТАВАНА МОКРАЊЦА

Занимљиво је да део сценографије монодраме "Ја ћу теби љуба бити", чини и репродукција портрета Стевана Стојановића Мокрањца, који је насликао управо Урош Предић, чији се оригинал чува у Мокрањчевој кући у Неготину.

На дан сликареве смрти, у суботу, 11. фебруара, на гробљу у Орловату биће положени венци на гроб Уроша Предића и служен помен, а након тога, присутни ће посетити храм Ваведења Пресвете Богородице, у центру села, градитељско дело истакнутог архитекте модерног правца Драгише Брашована и споменик културе од великог значаја. Храм је, већ у позним годинама, осликао Урош Предић. Посебно место на иконостасу заузима Света Петка, са ликом уметникове мајке, за који је сам Предић рекао да је један од његових најуспелијих радова. На истом иконостасу овековечио је Урош и оца и деду, у ликовима Светог Николе и Светог Саве.
Посебно поглавље у његовом стваралаштву чини црквено сликарство, а иконостасе је радио у храмовима, па и капелама, широм Војводине и они су и данас непроцењиво благо и украс епохе славног сликара, који је волео свој Банат.

Сликао познате и обичне људе, комшије, сељаке

Урош Предић је оставио неизбрисив траг у српској ликовној уметности, приказујући на платну живот обичних људи, својих комшија сељака, али и стварајући маестралне портрете познатих личности, српских српских владара, војсковођа, научника, уметника, индустријалаца. 
 
   

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УКРАЈИНА БЕСНИ: Санкције Русији се укидају великом брзином, ово су најновије које више нису на снази