НИЗ МЕРА: Држава најављује већу помоћ за повећање сточног фонда
УЗ повећање премија за млеко са 10 на 15 динара по литри, држава је припремила низ мера које су усмерене на развој сточарства и повећање сточног фонда - најављено је на скупу „Стање у сточарству Србије – како даље“ , који је на иницијативу Удружења за сточарство и прераду сточарских производа Привредне коморе Србије одржан у Регионалној привредној комори Севернобачког округа.
- Ове године у министарству имамо рекордан буџет, 79.7 милијарди динара, за директна плаћања биће нешто мање од 47 милијарди динара а за рурални развој осам милијарди динара. То су велики новци и сви радимо на припреми субвенција за наше пољопривреднике и већ почетком априла кренемо у расписивање. Премија за млеко је повећана са десет на 15 динара по литри, али то неће бити једина ставка којом ћемо помоћи пољопривредницима. То није мало повећање, већ 50 одсто већи износ него раније, радићемо и на подизању броја грла, поџати увоз стеоних јуница – најавила је Ивана Поповић, државни секретар у Министарству пољопривреде, водопривреде и шумарства.
И Покрајински секретаријат за пољопривреду је припремио низ подстицајних мера, а по први пут биће расписан конкурс за набавку кавлитетног приплодног материјала, јуница и назимица, за шта је предвиђено 150 милиона динара.
Број газдинстава која се баве сточарством се смањио и сада износи око 27 одсто, наспрам 73 одсто која се баве биљном производњом. Такође, смањује се и сточни фонд, нарочито у говедарству. То се није толико одразило на производњу, имамо довољно меса, млека и јаја за сопствене потребе, али за тржишне вишкове и да би ово одржали мора да се реагује.- Према броју грла сточарство иде два до три процента мање, овчарство је у последње време мало одскочило, живинарство осцилира...Сви смо свесни последњих годину дана колико је актуелна ситуација са производњом меса и млека, после ковида је дошао рат у Украјини, сушна година... Сточарство је у незавидној ситуацији, која је кулминирала ове године са производњом млека и зато је важна синергија надлежних органа да се сточарство стави у фокус, јер је оно локомотива пољопривреде. Важно је да имамо подстицаје који су прилагођени нашим приликама – наглашава Ненад Будиновић, секретар Удружења за сточарство.
СУБВЕНЦИЈЕ ПУТЕМ еАГРАРА
- У овом тренутку око 70.000 пољопривредника је начинило први корак и узело своје еИД, а благоворемено ћемо обавшавати о наредним сегментима пријављивања и ажурирања на платформу еАграр. Важно је да стање животиња у газдинству буде уједначено са стањем у Управи за ветерину, јер само оно што буде у званичној бази биће мерна јединица за субвенције и подстицаје – додаје Ивана Поповић.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)