ДВЕ СВЕТИЊЕ – ЈЕЗИК И АЗБУКА: Код Вукове спомен-куће у Тршићу обележен Међународни дан матерњег језика

Владимир Митрић
Владимир Митрић

24. 02. 2023. у 14:41

ПРОГРАМОМ "Стазама народног језика“ у извођењу ученица Гимназије "Вук Караџић“, представница Огранка Вукове задужбине у Лозници, обележен је Међународни дан матерњег језика на прагу Вукове спомен-куће у Тршићу, крај Жеравије.

ДВЕ СВЕТИЊЕ – ЈЕЗИК И АЗБУКА: Код Вукове спомен-куће у Тршићу обележен Међународни дан матерњег језика

Фото;В.Митрић

Ове године светковање језика обележио је Колажни програм, посвећен тридесетогодишњици од смрти и 125. години од рођења Десанке Максимовић, честе гошће Тршића и Вуковог сабора, и 65 година од смрти Исидоре Секулић.

Снежана Нешковић Симић, директорка Центра за културу „Вук Караџић“, подсетила је да је да се сваке године труде да са Вуковог родног огњишта пошаљу поруке о значају очувања матерњег језика, али и поштовању различитости и вишејезичности.

- Неговање културног идентитета је насушна потреба - поручила је Нешковић Симић. - Зато градска власт и наша установа из године у годину настоје да обележе Дан матерњег језик, а како бисмо истакли важност неговања језичке културне заједнице којој припадамо. Овогодишња порука је – да треба да чувамо језик, да користимо Вукову реформисану азбуку, најсавршеније писмо на свету, и да пишемо и стварамо на матерњем језику.

Невена Митровић, професорка српског језика, нагласила је да „захваљујући доброј сарадњи са Центром за културу, лозничка гимназија доста пажње придаје очувању матерњег језика и писма, а да ученици брижљиво негују све оно што је учинио Вук као реформатор српског писма“.

ЕВРОПСКА ПОВЕЉА

Република Србија је 2006. године ратификовала Европску повељу о регионалним и мањинским језицима на основу које мањинским језицима у Србији не прети опасност од изумирања, као у неким другим деловима Европе и света. У нашој земљи је регистровано више од 30 националних мањина (етничких група), а закони у области образовања посебан акценат придају осигуравању квалитета образовања деце припадника мањинских група. Код нас је у службеној употреби, поред српског, још 12 језика националних мањина – албански, босански, бугарски, буњевачки, мађарски, македонски, румунски, русински, словачки, хрватски, црногорски и чешки, на целој територији 42 јединице локалне самоуправе, осим тога влашки и ромски језик су у службеној употреби у појединим насељеним местима.

- Гимназијалци вазда наступају у својству Вукових задужбинара и данас то чине уз поетски колаж. Потребно је да за тренутак застанемо и подигнемо ниво свести у вези са тим ко смо и шта смо јер живимо у времену када спознајемо по ко зна који пут да су у глади отворене четворе очи. Ипак, те наше глади су, углавном, окренуте материјалним вредностима док су духовне скрајнуте. Младе морамо учити да треба утолити духовну глад и истражити духовну жеђ. Ако успемо у томе, онда смо на правом путу – поручила је професорка.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!