ПРЕСТОНИЦА СРПСКИХ ДЕСПОТА - Наставак археолошких истраживања на тврђави Купиник
ИСТРАЖИВАЊА тврђаве Купиник биће настављена и ове године и то средствима Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, који је преко конкурса у ову сврху доделио 3,5 милиона динара. Археолошка истраживања спроводе се већ трећу годину заредом, а суфинансира их Општина Пећинци.

Фото СК
Зоран Војкић, заменик председника општине, каже да је овај пројекат изузетно значајан не само за ову општину, већ и за историју Срба на подручју Војводине, али и за историју целе Србије, јер је Купиник последња престоница средњовековне српске државе.
- У Купинику је након пада Смедерева још седамдесет година столовала српска деспотска породица Бранковић, чиме је очувана српска државност у изузетно тешким околностима. Општина Пећинци је последњих година, препознајући значај Купиника, издвојила средства за решавање имовинско-правних односа и суфинансирала археолошке кампове и археолошка истраживања Купиника, а то што су средства која нам је доделила Покрајинска влада ове године учетворостручена у односу на прошлу годину јасан је показатељ да значај Купиника препознају и виши нивои власти - казао је Војкић.
Остаци из свих епоха
ПРЕ три године опсежна истраживања у Купинику, извели су стручњаци Народног музеја из Београда, који су потврдили да су први пут на неким локалитетима откривени и регистровани делови насеља, гробаља и други материјални остатаци из свих епоха, а не само из средњег века.
Историјски извори указују на постојање ове тврђаве крајем 14. века, а српски деспоти га добијају почетком 15. века и Купиник од тада постаје бастион хришћанства на граници на Сави и тврд бедем против Османлија.
Након разарања 1521. године, он пада у заборав и тоне у мочвару из које је изникао. Од тада се о њему мало зна. До пре десетак година до Купиника је било практично немогуће доћи, јер је био зарастао у корову и трњу. Радом локалне самоуправе, удружења грађана са територије општине Пећинци, Младих истраживача Србије и бројних ентузијаста заљубљених у природу овог краја и културне знаменитости, волонтерским камповима, и пар година на систематским археолошким истраживањима, овај локалитет постао је видљив и доступан научној и широј јавности.

ВИШЕ ОД 200 ДЕЦЕ ОТРОВАНО У ШКОЛИ, А ОНДА СЕ ПОЈАВИО СНИМАК ИЗ КУХИЊЕ: Камера открила све, ухапшено осам особа (ВИДЕО)
ВИШЕ од 200 деце у једној школи у Кини има повишен ниво олова у крви након што је у њихову храну додаван отровни пигмент – наводно како би изгледала примамљивије.
12. 07. 2025. у 21:32

ОТКРИВЕН УЗРОК ПАДА БОИНГА СА 260 ПУТНИКА: Аудио снимак пилота из кокпита само продубљује мистерију
ИСТРАЖИТЕЉИ су открили узнемирујуће детаље у оквиру прелиминарне истраге пада авиона компаније Air India, на лету 171, у којем је у јуну страдало 260 особа.
12. 07. 2025. у 15:36

СЛАВИМО ПЕТРОВДАН: Шта се данас не ради и шта треба умесити
СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају Петровдан, празник који је посвећен светим апостолима Петру и Павлу.
12. 07. 2025. у 07:34
Коментари (1)