ПРЕСТОНИЦА СРПСКИХ ДЕСПОТА - Наставак археолошких истраживања на тврђави Купиник

С. М.

19. 06. 2023. у 23:30

ИСТРАЖИВАЊА тврђаве Купиник биће настављена и ове године и то средствима Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, који је преко конкурса у ову сврху доделио 3,5 милиона динара. Археолошка истраживања спроводе се већ трећу годину заредом, а суфинансира их Општина Пећинци.

ПРЕСТОНИЦА СРПСКИХ ДЕСПОТА - Наставак археолошких истраживања на тврђави Купиник

Фото СК

Зоран Војкић, заменик председника општине, каже да је овај пројекат изузетно значајан не само за ову општину, већ и за историју Срба на подручју Војводине, али и за историју целе Србије, јер је Купиник последња престоница средњовековне српске државе.

- У Купинику је након пада Смедерева још седамдесет година столовала српска деспотска породица Бранковић, чиме је очувана српска државност у изузетно тешким околностима. Општина Пећинци је последњих година, препознајући значај Купиника, издвојила средства за решавање имовинско-правних односа и суфинансирала археолошке кампове и археолошка истраживања Купиника, а то што су средства која нам је доделила Покрајинска влада ове године учетворостручена у односу на прошлу годину јасан је показатељ да значај Купиника препознају и виши нивои власти - казао је Војкић.

Остаци из свих епоха

ПРЕ три године опсежна истраживања у Купинику, извели су стручњаци Народног музеја из Београда, који су потврдили да су први пут на неким локалитетима откривени и регистровани делови насеља, гробаља и други материјални остатаци из свих епоха, а не само из средњег века.

Историјски извори указују на постојање ове тврђаве крајем 14. века, а српски деспоти га добијају почетком 15. века и Купиник од тада постаје бастион хришћанства на граници на Сави и тврд бедем против Османлија.

Након разарања 1521. године, он пада у заборав и тоне у мочвару из које је изникао. Од тада се о њему мало зна. До пре десетак година до Купиника је било практично немогуће доћи, јер је био зарастао у корову и трњу. Радом локалне самоуправе, удружења грађана са територије општине Пећинци, Младих истраживача Србије и бројних ентузијаста заљубљених у природу овог краја и културне знаменитости, волонтерским камповима, и пар година на систематским археолошким истраживањима, овај локалитет постао је видљив и доступан научној и широј јавности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (1)

ЛУДНИЦА НА УЛИЦАМА НАПУЉА: Цео град на спектакуларан начин испратио фудбалере (ВИДЕО)