БИО ЈЕ НАЈХУМАНИЈИ ГРАДОНАЧЕЛНИК КРУШЕВЦА: Помогао развоју, многе спасао Немаца и смрти, а од града нема ни улицу

С.БАБОВИЋ

01. 08. 2023. у 19:59

КРСТА НОВАКОВИЋ (1899-1973) био је најхуманији градоначелник Крушевца у дугој историји овог града, али данас у њему нема ни своју улицу.

БИО ЈЕ НАЈХУМАНИЈИ ГРАДОНАЧЕЛНИК КРУШЕВЦА: Помогао развоју, многе спасао Немаца и смрти, а од града нема ни улицу

Фото: Енциклопедија Крушевца

Крушевац нема ниједно спомен обележје непосредно посвећено овом апотекару, народном посланику и градоначелнику Крушевца, који је 1941.године успео да спаси бројне људе од немачке одмазде.

Но, пре него да постављен тихи херој Другог светског рата, Новаковић, власник треће апотеке у Крушевцу 1933.године, помагао је развоју Крушевца у два мандата градоначелника. Најзаслужнији је за постављање камена темељца за изградњу Гимнаије (за градњу је дао и лични прилог од 200.000 тадашњих динара). Подигао је нову зграду општине, Трговачки дом, зграду Бетекса, увео уличну расвету, турску калдрму заменио коцком у главној улици.

И ту није крај: био је један од оснивача чувеног Друштва намћора, баксуза и угурсуза „Добра нарав“, које се и данас успешно бави хуманитарним радом, помагао је гимнастичко друштво и један од од оснивача ФК „Цар Лазар“. Међу заслужнима је и за прве филмске пројекције у Крушевцу.

Дипломатске вештине са најплементијим циљем, међутим, показује у време окупације.

- Током рата настојао да, ради спаса народа, одржава контакте са Немцима, али у исто време значајно помаже домаћу борбу и народни отпор - износи мр Слободан Симоновић у Енциклопедији Крушевац и околине из 2011. године позивајући се на више извора.- Није прихватио герилску борбу, па су га зато нападали и четници и партизани. Сматрао је да се судбина Србије решава на Волги. Али, вешту тактику овог угледног Крушевљанина осујетили су и Немци, па су га држали под присмотром.

Фото Архив Милоша Стојадиновића

Непосредно је спасио стрељања неколико стотина талаца на Слободишту тако што је за њих молио и гарантовао код Немаца. Спасио је јеврејску породицу Ребеке Тајтацак, тако што је успео да јој обезбеди документа под другим презименом и сакрије њену породицу у околини Крушевца.

Када се повукао са места градоначелника наставио је несебично помаже људима.

И док су га Немци „држали под присмотром“, комунисти су отишли корак даље: осудили су га на смрт. Та пресуда замењена после више корекција на 12,5 година робије. Одузели су му сву имовину и забранили повратак у Крушевац. Отуда после робије у Сремској Митровици, ради у Нишу и у Београду.

Забележено је да је на сахрани Крсте Новаковића на Новом гробљу било више хиљада људи. Доброг апотекара и градоначелника многи нису заборавили те 1973. године. Његову хуманост није заборавила ни јеврејска заједница, која га је 2003. године постхумно прогласила „Праведником међу народима“, са још троје заслужних грађана.

Можда није касно да га се у Крушевцу сете и по њему назову бар улицу? Многе не би ни биле ту да није било Крсте Новаковића.

БОНУС ВИДЕО - КАМЕН ОБРАЂУЈУ ШЕСТ ВЕКОВА: Јединствен занат у Белој Води код Крушевца

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ТО ЉУБАВ НА ПРВИ ПОГЛЕД: Ево како је Ања Мит некада говорила о пилоту од кога се разводи