КИКИНДА СЕ ПОНОСИ ФИЈАКЕРИМА: Драган П. Страјнић из Кикинде написао прву књигу о коњима и коњичком спорту (ФОТО)

Рада Шегрт
Рада Шегрт

27. 05. 2024. у 17:00

ИАКО онај фијакер из чувене песме не „лута улицама“ Кикинде, овај банатски град, ипак, може да се поноси својим кочијама.

КИКИНДА СЕ ПОНОСИ ФИЈАКЕРИМА: Драган П. Страјнић из Кикинде написао прву књигу о коњима и коњичком спорту (ФОТО)

Фото: Р. Шегрт

Тренутно их је двадесетак, све су репрезентативне и највише их је у Војводини.

- Кикинђани могу да се подиче и са неколико хиљада пехара колико су власници расних атова до сада донели из Новог Сада, са Пољопривредног сајма, али и паљењем бадњака који испред цркве уочи Божића доноси колона коњаника... За похвалу су и бесплатне вожње фијакерима које Туристичка организација града организује од пролећа до јесени - каже Драган П. Страјнић, локални хроничар, музичар, песник, привредник и пољопривредник, одгајивач коња и један од суоснивача чувених „Дана лудаје“. Недавно је промовисао и прву књигу о коњима у овом граду „Гриве кикиндске“ у којој приказује богату прошлост у одгајању расних коња и развоју коњичког спорта, што је била и традиција његове породице.

Фото: Р. Шегрт

Корице књиге "Гриве кикиндске"

- Све до шездесетих година прошлог века наш град је имао од 5.000 до 7.000 коња, јер је, без тракотора, требало обрадити око 50.000 хектара плодне земље, а сада само 130. Та грла квалитетних раса одгајају, махом, млађи коњари - прича Драган П. Страјнић, чији су преци у Сувачарској улици, где им је и сада кућа, имали чак две суваче, односно млинове на коњски погон, а били су и власници целе сунчане стране Доње водоплавне улице, на десној обали некадашње реке Галадске.

ПАТРИЈАРХ И РЕГЕНТ

Када је 21. јуна 1919. посетио Кикинду, тада регент Александар Карађорђевић Вашарском улицом пројахао је на белом коњу, а Страјнић у књизи доноси и причу, уз фотографију, о кочијама његовог оца Пере у којима се 1988. године возио и тадашњи патријарх српски Герман.

Изградњом парног млина, суваче губе на значају и Драганов деда Рада Страјнић продао их је познатом кикиндском доктору Семзеу, а за добијени новац купио је комплетну механизацију: сејачице, плугове, косачице за житарице и пет нових дугачких кола. Др Семзе користио је сувачарске штале за смештај својих липицанера, којима је одлазио у кућне посете, а касније их је и он продао, па су чувена браћа Фа на тим плацевима саградила три нове куће.

Најпознатији познавалац коња и касачког спорта не само у Кикинди већ и шире био је, према Страјнићевим речима, Алаксандар Аца Чолак.

- Касачки спорт је овде, после паузе од око четрдесет година, поново је заживео 1980. године изградњом хиподрома. Квалитетну травнату стазу Б категорије дужине 1.000 метара пројектовали смо Војислав Барачков и ја, а главни иницијатори, а касније најтрофејнији такмичари били су поменути Чолак и Јовица Даља, који се доселио из јужног Баната – каже Страјнић.

Фото: Р. Шегрт

Миле Аласев са липицанерима

Данас се, углавном, гаје рекеративни и спортски коњи, а тридесетак власнка, учлањено је у Кикиндско коњичко удружење „Банат“, којем је Драган Страјнић почасни председник.

- Први учесник новосадског Пољопривредног сајма био је познати паор Рада Душков, који је са липицанерима Вилом и Зверком 1979. године постао апсолутни шампион у свим дисциплинама. Најпознатији одгајивач липицанере је Мирослав Миле Аласев, који је имао и одличне радне коње и изванредне приплодне пастуве и квалитетна касачка грла. Најтрофејнији коњар је Недељко Томић Неша, а још се памти да су беспрекорно угланцане запреге Драгана Вујина са униформисаном посадом, вукли истимарени коњи уплетених грива, прописно исечених и нафиксаних копита, са обавезним црвеним камашнама на предњим ногама – записао је у књизи на 90 страна, са 150 фотографија, Драган Страјнић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

БАЈА МАЛИ КНИНЏА НАПРАВИО СПЕКТАКЛ У АРЕНИ: Чак 20.000 Делија певало углас чувену песму (ВИДЕО)