КОРА ХЛЕБА ЗНОЈЕМ НАТОПЉЕНА: У Суботици одржан традиционални рис, буњевачки обичај кошења жита

Ј. Л.

07. 07. 2024. у 13:30

Да свако од нас бар једном дође на рис, давнашњи буњевачки обичај кошења жита, и види и осети колико труда и зноја је уложено да би добили кору хлеба, сигурно би се другачије односили према храни и не би је, често олако, бацали.

КОРА ХЛЕБА ЗНОЈЕМ НАТОПЉЕНА: У Суботици одржан традиционални рис, буњевачки обичај кошења жита

фото:Ј.Л./Покрајински секретаријат за привреду и туризам

Баш као некада, на салашу Славице и Мирка Бабичковића на Малом Палићу, надомак Суботице, јуче су се у зору окупили рисари и рисаруше и прионули на овај тежак и захтеван посао, како би га завршили до најјачег јулског сунца.

Рис је део живота вредних и марљивих људи везаних за земљу, за које је свако зрно жито блага вредно јер је значило спокојну зиму без глади.

-Најпре се са рисарима погоди цена. После риса, бандаш се врати са њиве и домаћину рапортира колико има крстина, а зна се колико у њој има снопова а колико жита у сваком снопу,  те онда знамо колико има жита на њиви – прича нам домаћин Мирко.

Добар рисар мора да буде јак, али и спретан и окретан, а за њим, под обавезно иде рисаруша, која је исплела ужад и слаже жито на крстине.

-Ово није лак посао, али се ради са ужитком и радошћу, јер се скупља хлеб за породицу. Када се погледа златно класје просто те милина прожме и не размишљаш да ли пржи сунце или не – додаје рисар Грго Пећерић.

     А за добар рис неопходна је снага, те рисарски доручак није нимало „летњи“  - хлеб домаћи, „бела“ сланина, лук и кисело млеко.

     Учествујући на овој манифестацији бачких Буњеваца, косе се латио и Ненад Иванишевић, покрајински секретар за привреду и туризам.

     -Управо овакве манифестације показују шта су Војводина и Србија данас. Уз чување традиције, оне имају и туристички карактер и зато није постојала дилема да ли ћемо учествовати и подржати рис – истиче Иванишевић. – Манифестације су значајан сегмент туризма у целој Србији, њих је у последњих пет месеци посетило око 500.000 људи, што несумњиво доводи до тога да у том периоду имамо пораст посетилаца у Војводини за 9.1 одсто. То значи да је боље од рекорда који смо имали прошле године.

     Рис организује Центар за културу Буњеваца и он је део прославе Дана Дужијанце, једног од четири национална празника буњевачке националне мањине.

     -И ове године нашли смо се на салашу Бабичковића да покажемо како се некада радио рис или жетва, без које некада није било живота. Жеља нам је да сачувамо важан обичај за наш буњевачки идентитет – сматра Сузана Кујунџић Остојић, председница Националног савета Буњеваца.

                              

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВО КАДА ТАЧНО СТИЖЕ РАСХЛАЂЕЊЕ: Ови делови Србије биће први на удару пљускова и грмљавине

ЕВО КАДА ТАЧНО СТИЖЕ РАСХЛАЂЕЊЕ: Ови делови Србије биће први на удару пљускова и грмљавине

НАСТАВЉА се топлотни талас у Србији. Већ у подне температура у Смедеревској Паланци достигла је 38 степени. Пред нама је врео дан, а максимална температура и данас ће достићи 41 степен. Очекује се сунчано.

16. 07. 2024. у 14:13

Коментари (0)

ШТА ЋЕ РЕЋИ НОВАК ЂОКОВИЋ КАД ИХ ВИДИ? Овако су аустралијски пливачи дошли у Париз на Олимпијске игре (ВИДЕО)