ОД ЧУВЕНЕ ОРДИНАЦИЈЕ ДО - ПИЦЕРИЈЕ: Кућа др Васића у Смедеревској Паланци више од века сведок времена и људи
ВИШЕ од века историје остареле породичне куће аутентичног изледа у паланачкој вароши, пробудиће машту сваког намерника, посебно случајног. Прича почиње непуних годину дана од почетка Првог балканског рата, 1911. године када је ову кућу у Смедеревској Паланци саградио Јосиф Урошевић.

Фото. Д.Грашић
- Архитекта је био Момир Коруновић, зачетник српско-византијског стила у архитектури, творац зграде главне београдске поште. У предратном периоду официр Урошевић је после борби у Првом и Другом балканском рату, као припадник Петог пука краљице Марије, повлачећи се пред окупатором отишао на острво Видо и ту умро - прича Драгослав Грашић, власник пицерије која се данас налази у кући и који се са својим партнером, власником куће, труди да сачува њен дух и аутентичност.
Под заштитом
КУЋА на Тргу хероја као важно сведочанство историје овог краја, али и људи који су у њој живели, налази се у режиму претходне заштите Регионалног завода за заштиту споменика културе Смедерево.
Остала су сведочења да су гости куће били значајни људи, а међу њима и пријатељ породице Никола Пашић, наводи Грашић.
Кућу је наследила најстарија Јосифова ћерка Братислава Урошевић, која се 1925. године удала за доктора Миливоја Васића, асистента на Универзитету у Лиону, и члана француско-српског конзулата у међуратном периду.
Доктор Васић био је признати лекар и суграђанин каже Александар Николић из Историјског архива "Верослава Вељашевић" у Смедеревској Паланци.
Користили је Вермахт и Црвена армија
У БУРНОЈ историји куће записано је да је током Другог светског рата дата на коришћење генералима Вермахта, а потом и генералима Црвене армије. У њој се за време аустроугарске окупације налазио Први суд окупаторске власти.
- Рођен је 1894. у селу Баничина код Смедеревске Паланке. Медицински факултет завршио је у Лиону, а након повратка, 1925. године оженио се Братиславом Урошевић, ћерком наследницом. Имао је ординацију у кући у којој је лечио људе све до своје смрти. Она је била у данашњој тзв. Плавој соби. Њихов син јединац умро је млад, седамдесетих година прошлог века. Доктор Васић упокојио се 1978. године. Супруга га је надживела двадесет година - прича Николић.
Како није имала свог наследника, Братислава је кућу оставила жени која ју је чувала у старости.
Данас, свака просторија одише духом старог времена, бројним старим породичним фотографијама, али нажалост, аутентичних предмета је остало врло мало - један сто и витрина, каљева пећ и велики портрет др Васића. И веома важно - на сваком менију ресторана гост може прочитати причу о историји куће.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)