НОВИ СЈАЈ СТАРОГ КВАРТА: Напредује уређење Алмашког краја, најстаријег дела Новог Сада
ПРВА фаза урбанистичко-архитектонског уређења Алмашког краја приводи се крају, тако да су све видљивији обриси онога што доноси детаљна обнова тог најстаријег дела Новог Сада, насталог у другој деценији 18. века.

ЗЗЗСКГНС
Како истичу у градском Заводу за заштиту споменика културе, уређење Алмашког краја је по многу чему јединствен пројекат. То потврђују и редовне седнице колегијума стручњака, а на једној је присуствовао и градоначелник Жарко Мићин.
- Уређење Алмашког краја један је од најважнијих пројеката за Нови Сад. То није обичан кварт. У његовим улицама сачувана су најстарија сећања на настанак нашег града и његовим уређењем потврђујемо да ћемо дух људи који су поставили темеље Новог Сада сачувати за будуће генерације.
Алмашком крају биће враћени камена коцка и фењери, обнављена канализација. Имаће нове заливне системе, топловод, јавну расвету и зеленило... Посебна пажња поклања се обнови кућа и улица у којима су рођени или су живели чувени Новосађани - Алмашани попут сликара Арсенија Теодоровића, Николе Алексића, Петра Добровића и других.
У најстаријем делу Новог Сада такође су живели и музичари Исидор Бајић и Марко Нешић, глумци Јефта Душановић и Пера Добриновић, књижевници Ђорђе Поповић Даничар, Милан и Радивој Кашанин, архитекта Никола Добровић и друге личности.
У Алмашком крају и данас постоји Улица Косте Хаџија млађег, оснивача ФК Војводине. Ново рухо добија и Улица златне греде, коју је Васа Стајић назвао улицом "српске интелигенције". У њој су рођени Јован Јовановић Змај и Ђура Даничић, а била је и место становања бројних интелектуалаца.
Алмашки крај је, забележили су хроничари, настао пре три века када су се на његову Подбару, у потрази за бољим животом, 1717. године доселили мештани комплетног села Алмаша, које се налазило у близини данашњег Темерина. Оставивши огњишта на мочварном земљишту, они су са покућством у запрежним колима донели у тадашњи Петроварадински шанац своје обичаје и ту, на простору између садашње зграде Матице српске и Алмашке цркве, формирали насеље. Прво су га насељавали ратари, а почетком 20. века у Алмашки крај стиже и прво грађанство.
Црква
СТАНОВНИЦИ дела новосадске Подбаре су крајем 18. века саградили нову Алмашку цркву у стилу раног класицизма, која је освећена 1797. године. Од тада је то највећи православни храм у Новом Саду. Дрворез је радио Аксентије Марковић, а иконостас и зидно сликарство Арсеније Теодоровић.

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)