ЗВУК ГАЈДИ СТИЖЕ ДО ТОКИЈА: Упркос корони, чувари музичке традиције окупили су се на етно-кампу у Сивцу

З. РАЈИЋ

28. 08. 2020. у 09:13

ГАЈДЕ су у Сивцу, селу у Бачкој, надјачале корону, па је пети по реду етно-камп посвећен древном српском инструменту ипак одржан, иако је због неповољне епидемиолошке ситуације изостао у првобитно планираном термину крајем јуна.

ЗВУК ГАЈДИ СТИЖЕ ДО ТОКИЈА: Упркос корони, чувари музичке традиције окупили су се на етно-кампу у Сивцу

Фото: Г. Пајчић

У дворишту породичне куће Максима Мудринића, оснивача и водитеља кампа, у организацији удружења "Војвођански гајдаши" и под покровитељством Министарства културе и информисања, боравило је двадесетак свирача из Сврљига, Новог Сада, Суботице, Зрењанина, Панчева, Мокрина, Војке, Бачке Паланке, Оџака, Сивца и - Токија!

Почетнике су основама музицирања подучавали искусни гости-гајдаши, које је предводио Борислав Бирач, члан оркестра Ансамбла народних игара и песама "Коло" из Београда.

Посебна атракција манифестације био је Јапанац Таро Кадоока, апсолвент етнологије и антропологије на Филозофском факултету у Београду.

- Свирам више дувачких инструмената, али су ми гајде најомиљеније. Оне имају део звани лактача, који ослобађа уста, тако да истовремено може и да се свира и пева. Лепо је рекао учитељ Максим, да је гајдаш човек-оркестар - каже Кадоока, међу колегама познатији као Тарић Таровски Таро.

УНЕСКО

СТРУЧНО предавање у кампу у Сивцу одржала је др Данка Лајић Михајловић, етномузиколог у Музиколошком институту САНУ.

- Докторка Данка је заслужна за светску афирмацију гусала, а поменуто је и уписивање српских гајди на Унескову листу нематеријалног културног наслеђа човечанства - истакао је Огњен Огњановић, гајдаш из Бачке Паланке.

Млади гајдаш из Сврљига Лазар Савић Чумбурлеја напомиње да је свирача на гајдама у нашој земљи мало, али се држе "на окупу", јер иако се сви лично не познају, барем знају једни за друге.

- Најважније је да се гајдашка нит неће прекинути, јер у Србији имамо више од 50 гајдаша. Многе од полазника кампа, чије таленте прати, сачекаће у Музичкој школи "Петар Коњовић" у Сомбору професор традиционалног свирања Зоран Богдановић - рекао је оснивач кампа Мудринић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”