НЕУЛАГАЊЕ КОШТАЛО МАЛИНАРЕ: Произвођачи "црвеног злата" у Бачкој нису се овајдили упркос доброј откупној цени

З. РАЈИЋ

09. 09. 2020. у 17:20

ОТКУПЉИВАЧИ су се овог лета "отимали" за малину у Бачкој, која је због тога имала и добру цену, али се произвођачи нису овајдили, јер је принос био врло лош.

НЕУЛАГАЊЕ КОШТАЛО МАЛИНАРЕ: Произвођачи црвеног злата у Бачкој нису се овајдили упркос доброј откупној цени

Фото З.Рајић

У Раткову код Оџака и Бачком Добром Пољу, у општини Врбас, у којима су сорте малина из Пољске "полана" и "полка" пре неколико година нашле погодно тле и прошириле се на остале делове Бачке, наводе да је слабом роду кумовало неповољно време, али много више неулагање у производњу. Овогодишњи откуп је у тим селима био "мршав" и зато што су многи узгајивачи смањили или потпуно уништили засаде малина.

- Овог лета, а берба је при крају, преузео сам 70 тона малине, а 2017. године 480 тона. На пет откупних места у Раткову биће ове сезоне предато укупно од 160 до 170 тона рода, а пре три године је било испоручено око 1.000 тона - објашњава пад производње Зоран Миљковић, највећи организатор откупа малина у Раткову.

Узгајивач Александар Тијанић Џале напомиње да је малина у Раткову, у време кад се веровало да ће доносити само профит, а не и губитке, била заступљена на 150 до 200 јутара, а сад се задржала на свега 10 до 15 јутара. У Бачком Добром Пољу засади малине су са 150 хектара сведени на петину.

Фото З.Рајић

Ова машина замењује 50 берача

- Људи су се после изузетно доброг рода, оствареног 2016. године, задужили подижући засаде, али касније, због нестабилности на тржишту, нису успели да врате оно што су уложили. Зато су уништили малињаке или су одустали од улагања у наводњавање, прихрану и заштиту малина, што је овог лета резултирало катастрофалним приносом - истиче Бојан Пејић, председник удружења "Бачкопољски малинари" и директор задруге "Бачка малина".

НИСМО ВИШЕ ЛИДЕРИ

УЗГАЈИВАЧИ у Раткову и Бачком Добром Пољу наводе да је експанзија "полане" и "полке" требало да учврсти водећу светску позицију Србије у производњи малине, али се догодило да су засади почели да се смањују и у централним и западним деловима наше земље.
- Уместо нас, лидери малинарства сада су Пољска, Украјина и Чиле - каже Миљковић.

И у Раткову и у Бачком Добром Пољу овогодишња откупна цена малине прве класе била је од 210 до 240 динара, а друге класе од 180 до 200 динара. Миљковић наглашава да се у последњих месец дана сва малина откупљује као првокласна, за 220 динара. Од 130 до 170 динара по килограму ове сезоне су плаћане машински обране малине, јер откупљивачи сматрају да њихов квалитет не може да се мери с ручно убраним плодовима. Сезонци беру малину за сатницу од 225 до 250 динара, али пошто их нема довољно, велики произвођачи су из Пољске набавили комбајн "марек", који дневно замењује 50 радника.
- Кад нема узастопних киша, због којих се појављује трулеж, "марек" бере и до 90 одсто плодова прве класе - наглашава Пејић.

Фото З.Рајић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?