НЕУЛАГАЊЕ КОШТАЛО МАЛИНАРЕ: Произвођачи "црвеног злата" у Бачкој нису се овајдили упркос доброј откупној цени
ОТКУПЉИВАЧИ су се овог лета "отимали" за малину у Бачкој, која је због тога имала и добру цену, али се произвођачи нису овајдили, јер је принос био врло лош.
У Раткову код Оџака и Бачком Добром Пољу, у општини Врбас, у којима су сорте малина из Пољске "полана" и "полка" пре неколико година нашле погодно тле и прошириле се на остале делове Бачке, наводе да је слабом роду кумовало неповољно време, али много више неулагање у производњу. Овогодишњи откуп је у тим селима био "мршав" и зато што су многи узгајивачи смањили или потпуно уништили засаде малина.
- Овог лета, а берба је при крају, преузео сам 70 тона малине, а 2017. године 480 тона. На пет откупних места у Раткову биће ове сезоне предато укупно од 160 до 170 тона рода, а пре три године је било испоручено око 1.000 тона - објашњава пад производње Зоран Миљковић, највећи организатор откупа малина у Раткову.
Узгајивач Александар Тијанић Џале напомиње да је малина у Раткову, у време кад се веровало да ће доносити само профит, а не и губитке, била заступљена на 150 до 200 јутара, а сад се задржала на свега 10 до 15 јутара. У Бачком Добром Пољу засади малине су са 150 хектара сведени на петину.
- Људи су се после изузетно доброг рода, оствареног 2016. године, задужили подижући засаде, али касније, због нестабилности на тржишту, нису успели да врате оно што су уложили. Зато су уништили малињаке или су одустали од улагања у наводњавање, прихрану и заштиту малина, што је овог лета резултирало катастрофалним приносом - истиче Бојан Пејић, председник удружења "Бачкопољски малинари" и директор задруге "Бачка малина".
НИСМО ВИШЕ ЛИДЕРИ
УЗГАЈИВАЧИ у Раткову и Бачком Добром Пољу наводе да је експанзија "полане" и "полке" требало да учврсти водећу светску позицију Србије у производњи малине, али се догодило да су засади почели да се смањују и у централним и западним деловима наше земље.
- Уместо нас, лидери малинарства сада су Пољска, Украјина и Чиле - каже Миљковић.
И у Раткову и у Бачком Добром Пољу овогодишња откупна цена малине прве класе била је од 210 до 240 динара, а друге класе од 180 до 200 динара. Миљковић наглашава да се у последњих месец дана сва малина откупљује као првокласна, за 220 динара. Од 130 до 170 динара по килограму ове сезоне су плаћане машински обране малине, јер откупљивачи сматрају да њихов квалитет не може да се мери с ручно убраним плодовима. Сезонци беру малину за сатницу од 225 до 250 динара, али пошто их нема довољно, велики произвођачи су из Пољске набавили комбајн "марек", који дневно замењује 50 радника.
- Кад нема узастопних киша, због којих се појављује трулеж, "марек" бере и до 90 одсто плодова прве класе - наглашава Пејић.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)