ВОДА И ДОНОСИ И ОДНОСИ: Шта о животу уз Западну Мораву кажу пољопривредници, а шта комунални инспектори и еколози
ВИШЕ од 10 милиона калемова годишње производу трстенички калемари из Селишта и Велике Дренове, званично најбољи у Србији.
За "Новости" говоре да од река живе, јер она наводњава њихову земљу. Западна Морава је на неких 300 до 400 метара од 1,5 хектара плодног земљишта домаћинства Качаревић.
- За наводњавање користимо систем "кап по кап", директно из реке - каже за "Новости" познати калемар Ивица Качаревић из Велике Дренове, који производи саднице и лозне калеме. - Од реке зависи више од 300 произвођача само у нашем селу. А, од те исте реке зна да буде и великих проблема. Било је година да је због изливања долазило до огромних материјалних штета. Верујем да ће бедем при изградњи Моравског коридора умирити реку.
Вађење шљунка ризик од полава
Угрожавање водног окружења такође је проблем: врбе су некада "задржавале" обале, а трска - пречишћавала реке - напомиње за "Новости" Гордана Родић, додајући да је неопходно да се ради на остваривању тзв. еколошког статуса река. - Прекомерна експолатација шљунка и песка такође утиче негативно: изазива поремећај речног тока, који постаје ризичан за поплаве.
Пољопривредници наводе да вода мора да се поштује. То кажу и стручњаци који се непосредно баве еколошком проблематиком у Трстенку. Но, то поштовање, неретко је само декларативно, показују подаци до које су дошле "Новости". У Комуналној инспекцији подвлаче да су реке највише угрожене од испуштања непречишћених отпадних фекалних вода, отпадних технолошких вода преко канализације или водопропусних септичких јама.
- Целокупна количина сакупљених отпадних комуналних вода, атмосферских и индустријских отпадних вода се изграђеном канализационом мрежом и локалним водотоковима евакуише путем излива у Западну Мораву - одговорено је "Новостима" у Комуналној инспекцији Трстеника.
И депоније, а има их 18 неуређених, углавном су у насељима, поред река, у приобаљу. У Удружењу "Млади на делу" напомињу да услед загађења Западне Мораве која је треће категорије долази и до смањења рибљег фонда. Сматрају да ће колекторска постројења добрим делом спасти драгоцени водни ресурс.
- На депонијама завршава и опасан отпад из домаћинства,индустрије, пестициди, отрови, картон, а бацање кабастог отпада, па чак и појава угинуле стоке у води, показују да људи немају свест о далекосежним последицама - кажу у овом удружењу.
Искусна активисткиња у заштити животне средине Гордана Родић, председница Еколошког покрета "Моравски орашак" напомиње и да у целој земљи мора да се измени начин којим се мери квалитет вода, као и да не сме да се испитује само њен хемијски састав.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)