ЧУВАР ТРАДИЦИЈЕ И КУЛТУРЕ: 65 година просветно-културне мисије Народног универзитета у Врању
НА данашњи дан пре 65 година просветно – културну мисију у Врању започео је тада Раднички универзитет.
Оснивачком скупштином у сали биоскопа „Слобода“, на којој је учествовало око 250 најистакнутијих грађана, пре свега учитеља, професора, лекара, правника, политичких радника, занатлија и људи са села, започет је један од најважнијих задатака – оспособљавање, образовање и усавршавање радника и службеника.
Установа је касније понела назив Народни универзитет. Због епидемиолошке ситуације изостале су многе значајне манифестације иза којих стоји ова установа.
На почетку рада најчешћи облик народног просвећивања, било је држање јавих предавања о актуелним темама за средину у којој се држе предавања.
Током година, упоредо са образовањем, разијала се и културна делатност установе. Организоване су различите смотре, такмичења, сусрети стваралаца и извођача, пре свега у народном и фолклорном стваралаштву, али и у ликовним и музичким уметностима. Сусрети села „Од маја до маја“ имали су за циљ да се у селима омогући бржи развој пољопривреде, да се створе бољи услови живота, да се обогати културни живот, унапреди просвета и здравство, да се заштити и унапреди животна средина. Све то је организовао Народни универзитет Врање.
И данас се наставља са реализацијом великог броја традиционалних манифестација, али и са новим активностима у областима образовања и културе. Смотра рецитатора основних и средњих школа „Песниче народа мог“ је једна од активности са најдужом традицијом од близу пола века. Такође, у вишегодишње традиционалне манифестације које организује Народни универзитет и данас, спадају и предтакмичење фрулаша „Златна фрула југа Србије“, Међуокружна смотра дечјих фолклорних ансамбала и изворних група, Етно- сајам, Салони књига и др.
Једна од најзначајнијих културних активности је свакако Ликовна колонија, која постоји од 1974. године, под називом „Прохор Пчињски“, а од 2002. под називом „Врање“.
Међу новијим манифестацијама посебно се издвајају Књижевна колонија, а у скорије време је отпочела са радом и Дечија ликовна колонија. Богат културни садржај и активности Јавне установе Народни универзитет додатно оплемењује рад Ликовне радионице, али и излагачка и издавачка делатност.
Народни универзитет Врање је не само чувар културне баштине, него и расадник младих, талентованих заљубљеника у ликовну уметност и књижевност. Упоредо са културом, у будућности ће се наставити и са образовним активностима у делу неформалног образовања одраслих, где бележимо највећи успех, јер смо за само три године акредитовали десет најтраженијих програма за различита занатска занимања.
Ова установа има разлога да буде поносна на дугогодишњу богату традицију, али такође има много иновативних планова за време које долази и у коме ће се видети неопходност постојања једне овакве институције као што је ЈУ Народни универзитет у Врању.
Препоручујемо
НАЗИРЕ СЕ КРАЈ ОБНОВЕ БОРИНЕ УЛИЦЕ: После годину дана рада, почело асфалтирање
04. 12. 2020. у 16:31
ЗАДУЖБИНА СТЕФАНА ДЕЧАНСКОГ УПУТИЛА АПЕЛ: Потребна помоћ за иконописање храма у Врању
30. 11. 2020. у 09:58
ЖИВЕ У МЕМЛИ, САН НОВИ ДОМ: Муке сестара Јовановић у Власу код Врања
30. 11. 2020. у 13:19
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)