И ЦРКВЕНА ДИПЛОМАТИЈА ВОДИЛА КА УСТАНЦИМА: Јединствено издање Историјског архива у Јагодини о улози СПЦ у 16. и 17. веку
БЕЗ дипломатије Српске православне цркве у 16. и 17. веку и њене комплексне улоге у одржању и очувању српске државотворне традиције, не би могло да буде ни "српске револуције", односно Првог и Другог српског устанка - оцењује директор Историјског архива у Јагодини мр Дејан Танић, аутор књиге "Дипломатија Српске православне цркве у 16. и 17. веку".

Мр Дејан Танић / Фото З. Глигоријевић
Ово јединствено издање Историјског архива, јер се том темом нико није бавио, први пут открива да су српски монаси више од стотину пута одлазили у Русију и направили специфичну дипломатско-обавештајну везу Балкан - Источна Европа. Они су створили јединствени информативни систем унутар расејаног српског народа, тако да су сви Срби на просторима од Јадрана до Ердеља и од северне Мађарске до Македоније у сваком тренутку знали који су се кључни догађаји, везани за Србе, одиграли на тим просторима или ван њих.
- Активност Српске православне цркве представљала је својеврсни мост између моћне средњовековне државе Немањића и нововековне српске државе коју су створили Карађорђе и кнез Милош. СПЦ је српску државотворну идеју, или очување сећања на некадашњу државу Немањића, и унапредила, па је 1668. године митрополит ердељски Сава Бранковић створио први српски политички програм у новом веку, који је био мост између средњег и новог века, Немањића и Карађорђа, и изнео га руском двору. Неки сматрају да је то први уобличени програм "велике Србије", јер ће у једној држави бити уједињени сви Срби - појашњава мр Танић.
Аутор додаје да појам дипломатије СПЦ треба схватити у много ширем контексту, јер је укључивала духовно-идеолошки аспект, цивилизацијски утицај и класични, политичко-информативни аспект. СПЦ је остварила стратешку улогу, јер је успела да српски народ одржи као фактор на европској политичкој позорници.
ИНСТИТУЦИЈА НАШЕГ НАРОДА
АУТОР књиге још каже да она говори о томе како је СПЦ у најтежем периоду српске историје, када није постојала ни српска држава, ни елита, као једина институција српског народа, успела да у духовном и националном јединству одржи српски народ, расејан на просторима три државе - Османске империје, Хабзбуршке монархије и Млетачке републике.
- Те државе чиниле су све да српски елемент потпуно анулирају или да га искористе као "топовско месо" за своје ратове или као безличну рају за свој економски развој. Српском народу је, значи, тада претио етнички, културолошки и политички и суштински нестанак - закључује мр Танић.

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)