КАКО ЈЕ НЕКАДАШЊИ ПЕТРОВГРАД ОСТАО БЕЗ 1.200 ЈЕВРЕЈА: Међународни дан Холокауста обележeн у граду на Бегеју
НАКОН уласка фашиста у тадашњи Петровград 1941. године, прва жртва окупатора био је Јеврејин Виктор Елек, власник Фабрике шећера, који је стрељан 24. априла 1941. године.

Фото: Град Зрењанин
Срушена је потом до темеља велелепна синагога, подигнута 1896. године, једна од најлепших предратних грађевина у фанашњем Зрењанину.
Врхунац фашистичког терора уследио је 18. августа 1941. године, када је у само једном дану нестала готово целокупна тадашња јеврејска популација у Петровграду, када је више од 1.200 Јевреја, спроведено до шлепова на Бегеју, којима су транспортовани у београдске логоре и масовно убијани.
На Међународни дан Холокауста, представници града Зрењанина и потпредседник Јеврејске општине у овом граду, Владимир Арсенић, положили су цвеће, уз напомену да су Јевреји током историје били значајан чинилац развоја Зрењанина, и да данас успомену на њих чува око 200 потомака и чланова Јеврејске општине.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)